Ceny ropy klesajú už šiesty deň

17. júna 2016 9:40
SITA

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 3,6 % na 47,19 USD za barel, pričom za posledných šesť dní oslabila o približne 5 USD za barel, teda zhruba o 10 %.

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ceny ropy vo štvrtok oslabili šiesty deň v rade a klesli na mesačné minimum. Obavy z otrasu globálnej ekonomiky po možnom vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, o ktorom budú Briti rozhodovať v referende 23. júna, posilňujú dolár. Znamená to, že komodity denominované v americkej mene sú pre držiteľov iných mien drahšie.

Americká mena vzrástla na dvojtýždňové maximum, avšak následne voči britskej libre oslabila v reakcii na prerušenie kampane oboch táborov, za vystúpenie aj zotrvanie v únii. Vo štvrtok totiž na ulici zastrelili členku britského parlamentu zasadzujúcu sa za zotrvanie krajiny v EÚ. Ceny ropy následne zmazali časť strát, ale po ukončení obchodovania opäť klesli.

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 3,6 % na 47,19 USD za barel, pričom za posledných šesť dní oslabila o približne 5 USD za barel, teda zhruba o 10 %. Ľahká americká ropa klesla o 3,8 % na 46,21 USD za barel. Po ukončení obchodovania ropa Brent oslabila na 46,94 USD za barel a americká ropa na 45,91 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?