Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
13. januára 2016 9:54 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy atakujú hranicu 30 dolárov

Ceny ropy Brent klesli o 69 centov na 30,86 USD za barel, keď počas obchodovania zaznamenali dno 30,34 USD za barel.

Ceny ropy sa v utorok nakrátko ocitli pod hranicou 30 USD za barel. Od začiatku roka stratili už takmer 17 % hodnoty, pričom klesali siedmy deň v rade. Ropa je pod tlakom vystupňovaných obáv zo spomalenia čínskej ekonomiky, ktorá je druhým najväčším svetovým spotrebiteľom komodity.

Na začiatku obchodovania ceny najskôr rástli v reakcii na samovražedné teroristické útoky v Istanbule a vyjadrenie nigérijského ministra ropného priemyslu, že časť členov Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) žiada zvolanie krízového summitu. Informáciu následne popreli Spojené arabské emiráty a tamojší minister ropného priemyslu uviedol, že súčasná stratégia ropného kartelu sa osvedčuje. Väčšina členov OPEC-u nesúhlasí s obmedzovaním rekordne vysokých ťažobných kvót, keď pred stabilizáciou cien uprednostňujú zachovanie svojich podielov na trhu. Ľahká americká ropa zlacnela o 97 centov na 30,44 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 29,93 USD za barel, čo bolo najmenej od decembra 2003. Ceny ropy Brent klesli o 69 centov na 30,86 USD za barel, keď počas obchodovania zaznamenali dno 30,34 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame