Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
2. mája 2013 0:00 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Ceny plynu pre domácnosti sa zatiaľ meniť nebudú

Ceny zemného plynu pre domácnosti sa zatiaľ meniť nebudú. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) nepodal žiadny nový cenový návrh, ktorý by hovoril o zmene cien plynu v najbližšom období. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje teraz meniť ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. „Zatiaľ sme žiadny cenový návrh od SPP nedostali, a ani úrad neuvažuje o zmene ceny plynu,“ povedal Lupták.

Naposledy sa menili ceny plynu pre domácnosti začiatkom tohto roka. Vtedy maximálne ceny plynu v priemere vzrástli o 0,46 %. Regulátor nárast cien plynu zdôvodnil nepriaznivým kurzom amerického doláru voči euru. Aktuálne maximálne ceny plynu určil regulačný úrad z vlastného podnetu. Koncoročný cenový návrh SPP, ktorý hovoril o zvýšení ceny plynu o 25 %, nebol podľa regulátora prijateľný tak po vecnej, ako aj legislatívne stránke. Plynári už dlhšiu dobu tvrdia, že vďaka regulačnej politike úradu sú v segmente domácnosti dlhodobo stratoví, a preto viac či v menej pravidelných intervaloch žiadajú regulátora o zvýšenie cien plynu.

Domácnosti ako aj ostatní odberatelia sa však už môžu tešiť z nižších cien elektrickej energie. V polovici apríla tohto roka totiž regulátor oznámil ich zníženie o približne 3 %. Cena elektriny klesla vďaka prehodnoteniu tarify za prevádzkovanie systému. Tá vstupuje do koncových cien elektriny a okrem iného zahŕňa aj poplatky na podporu obnoviteľných zdrojov energií. Regulátor prehodnotil údaje o výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktoré deklarovali koncom vlaňajška distribučné spoločnosti, a znížil tarifu za prevádzkovanie o 3,8 eura za megawatthodinu. Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík nevylúčil v tomto roku aj ďalšie znižovanie cien elektriny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame