Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
V budúcom roku budú slovenské domácnosti platiť za plyn toľko ako v tomto roku. SPP už podal nový cenový návrh regulačnému úradu. Na snímke premiér Robert Fico počas pondelňajšej tlačovej konferencie. SITA
30. septembra 2013 17:03 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Ceny plynu pre domácnosti sa meniť nebudú, potvrdil Fico

Premiér Robert Fico v pondelok definitívne potvrdil, že ceny plynu pre domácnosti sa budúci rok nebudú meniť. „Slovenský plynárenský priemysel navrhuje na budúci rok presne tú istú cenu, ako platí na tento rok. Hovoríme o všetkých kategóriách domácností. Za štát sme urobili to, čo sme slovenskej verejnosti sľúbili,“ povedal premiér potom, čo dominantný dodávateľ plynu doručil Úradu pre reguláciu sieťových odvetví svoj budúcoročný cenový návrh. Ten by mal o cenovom návrhu plynárov rozhodnúť do jedného mesiaca.

Predseda vlády taktiež potvrdil, že keby chcel SPP zlikvidovať vytvorenú stratu v segmente domácnosti, musel by žiadať regulačný úrad o zvýšenie cien plynu o 26 až 30 %. Túto stratu vo výške zhruba 76 mil. eur by mal podnik podľa Fica zlikvidovať do štyroch až piatich rokov. Pomôcť má najmä nová vyrokovaná zmluva s ruským dodávateľom plynu Gazprom. Rokovania s ruským gigantom by mali byť ukončené podľa predstáv premiéra do šiestich až siedmich týždňov. Pomôcť pri likvidácii straty v segmente domácností majú aj korekcie zmlúv na skladovanie zemného plynu a po vstupe štátu do matky SPP taktiež jej reštrukturalizácia. Predseda vlády však teraz nechcel prezradiť, či sa reštrukturalizácia SPP bude týkať aj znižovania počtu pracovníkov.

Naposledy sa menili ceny plynu pre domácnosti začiatkom tohto roka. Vtedy maximálne ceny plynu v priemere vzrástli o 0,46 %. Regulátor nárast cien plynu zdôvodnil nepriaznivým kurzom amerického doláru voči euru. Aktuálne maximálne ceny plynu určil regulačný úrad z vlastného podnetu. Koncoročný cenový návrh SPP, ktorý hovoril o zvýšení ceny plynu o 25 %, nebol podľa regulátora prijateľný tak po vecnej, ako aj legislatívne stránke. Plynári už dlhšiu dobu tvrdia, že kvôli regulačnej politike úradu sú v segmente domácnosti dlhodobo stratoví, a preto v minulom roku vo viac či menej pravidelných intervaloch žiadali regulátora o zvýšenie cien plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies