Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Plynový horák SITA
11. júna 2014 13:23 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Ceny plynu pre domácnosti klesnú. Prikázal to Fico.

Predseda vlády Robert Fico zatiaľ nechcel prezradiť o koľko percent by sa mohli ceny plynu znížiť. Hovorí o dvojcifernom čísle v rokoch 2015 a 2016.

Po tom, čo štát ovládol Slovenský plynárenský priemysel (SPP), premiér Robert Fico už oznamuje výrazný pokles regulovaných cien zemného plynu. Na nižšie ceny plynu sa tak môžu tešiť predovšetkým domácnosti. Predseda vlády zatiaľ nechcel prezradiť, o koľko percent bude slovenský dominantný dodávateľ plynu žiadať regulačný úrad znížiť ceny plynu.

„Teraz pripravujeme číslo, ktoré budeme môcť verejnosti ponúknuť. Chceme sa priblížiť k sumárom v rokoch 2015 a 2016, k dvojcifernému zníženiu cien plynu. Presné čísla budú oznámené 28. júna na programovom sneme,“ povedal na tlačovej besede po stredajšom rokovaní vlády Fico.

Štát sa stal definitívne jediným vlastníkom SPP minulý týždeň, keď sa zavŕšil proces prevzatia 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Štát prevzal plynárne hlavne preto, že chcel ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.

Ceny zemného plynu sa menili naposledy začiatkom tohto roka. Od Nového roka klesli ceny plynu pre domácnosti v priemere o 0,23 %. Najviac sa znížili ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 %. Najmenej klesli domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesli ceny plynu o 6,53 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame