Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident
Prezident SR Andrej Kiska SITA
15. júna 2018 14:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Ceny energií bude strážiť aj kandidát národniarov

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval za nového člena Regulačnej rady Jána Ďuriša, ktorého nomináciu v parlamente presadil poslanec SNS Dušan Tittel.

Najvyšší regulačný energetický orgán, Regulačná rada, bude mať nového člena. Prezident SR Andrej Kiska totiž vymenoval s účinnosťou od 15. júna za nového člena Regulačnej rady, ktorý pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán, Jána Ďuriša. Tohto kandidáta mu navrhol parlament.

Poslanci Národnej rady SR ešte začiatkom februára zvolili za kandidátov na člena Regulačnej rady Jána Ďuriša a Ivana Galbičku. Prvého menovaného nominoval do voľby poslanec za SNS Dušan Tittel a druhého jeho poslanecký kolega Anton Hrnko. Prezidentom novovymenovaný člen Ján Ďuriš nahradí v Regulačnej rade Viliama Mikuláša. Tomu skončilo šesťročné funkčné obdobie koncom decembra minulého roku.

Šesťčlennej Regulačnej rade chýba tak ešte jeden člen. Tohto má navrhnúť vláda SR. Tá koncom novembra ešte na návrh bývalého premiéra Roberta Fica navrhla prezidentovi dvoch kandidátov, a to Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastoreka. Jeden z nich, podľa rozhodnutia prezidenta SR, mal nahradiť v Regulačnej rade Vladimíra Čepka, ktorému funkčné obdobie skončilo v polovici novembra minulého roka. Ako však v polovici apríla tohto roka uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca prezidenta Roman Krpelan, vláda svojich kandidátov nakoniec stiahla. Úrad vlády SR ani po viacerých urgenciách nereagoval, prečo vládnych kandidátov kabinet stiahol.

Funkčné obdobie členov rady je šesť rokov. Rada sa podľa regulačného zákona z jednej tretiny obnovuje každé dva roky. Prezident SR vymenúva troch členov rady na návrh Národnej rady SR a troch členov na návrh vlády SR. Na každé miesto člena rady sa navrhujú dvaja kandidáti. Na uvoľnené miesto člena rady navrhuje nového kandidáta ten, kto navrhol člena rady, ktorého členstvo zaniklo.

Podľa v minulom roku schválenej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady volia spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Hlava štátu v auguste vymenovala nového predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame