Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
14. júna 2016 12:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny elektriny na trhoch prestali rásť

Trhové ceny elektriny sa skonsolidovali. Ročný kontrakt nemeckej elektriny pokračoval síce začiatkom minulého týždňa vďaka rastúcim cenám uhlia v relatívne prudkom, vyše trojpercentnom raste, koncom týždňa sa však rast cien elektriny zabrzdil. „Pomaly sa obrátil trend a elektrina postupne nárast svojej ceny vymazala,“ uviedla analytička a obchodníčka spoločnosti Virtuse Energy Libuša Révészová.

Produkcia zelenej elektriny

V piatok uzavrel nemecký ročný kontrakt na cene 26,5 eur za megawatthodinu, ide teda o zápornú týždennú zmenu. Český ročný kontrakt koncom minulého týždňa uzavrel na cene 27,25 eur za megawatthodinu. Pohyby na mesačnom nemeckom kontraktu boli podobné tým ročným a uzavreli s malou zápornou týždennou zmenou na 25,6 eur za megawatthodinu. „Pre tento týždeň sa v Nemecku očakáva podpriemerná produkcia elektriny z veterných aj solárnych elektrární,“ konštatovala Révészová.

Ceny emisií

Ceny emisných povoleniek sa podľa hlavného analytika spoločnosti Virtuse Energy Anatolyho Stolbova minulý týždeň motivovali silnou elektrinou a vyšplhali sa až na hranicu 6,38 eur za tonu. Koncom týždňa však trhy zaznamenali pokles cien povoleniek, keď týždeň uzatvorili na 5,94 eur za tonu. „Aukcie nám minulý týždeň ukázali zdravý primárny dopyt,“ dodal Stolbov.

Očakávajú pokles

Pre tento týždeň očakáva skôr pokles cien emisných povoleniek ako ich rast. „Pre tento týždeň prevažujú faktory pôsobiace na pokles ceny skôr ako na jej rast. Náš výhľad je teda klesajúci. Bez solídnej podpory od energetického komplexu bude cena citlivá na výpredajné spúšťače vďaka rizikovému správaniu pred hlasovaním o brexite (vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – pozn. red.),“ uzavrel Stolbov.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies