Ceny elektriny na trhoch potiahlo stále drahšie uhlie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay

Trhové ceny elektriny prestali kopírovať oslabujúce ceny ropy a rástli. Nemecký ročný kontrakt minulý týždeň posilnil o 4,5 % a týždeň uzavrel na cene 27,45 eura za megawatthodinu. „Jeho cenu podporilo uhlie, ktoré vzrástlo o viac ako 6,5 % a týždeň uzavrelo nad 55 eur za tonu,“ uviedol portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc. Český ročný kontrakt uzavrel minulý týždeň na úrovni 28,2 eura za megawatthodinu. Mesačný kontrakt nemeckej elektriny taktiež posilnil, a to o necelých 5,9 % na 27,15 eura za megawatthodinu.

Spoločnosť Virtuse Energy očakáva v tomto týždni podpriemernú veternú produkciu v nemeckých veterných elektrárňach. „Odhad hovorí o produkcii okolo 4 542 megawatthodín za hodinu, teda o 538 megawatthodín za hodinu menej než je normál,“ dodal Vincenc, podľa ktorého solárna produkcia sa očakáva na normálnych hodnotách, čiže na úrovni 6 894 megawatthodín za hodinu.

Ceny emisných povoleniek dosiahli na trhoch minulý týždeň mesačné minimum. „Minulý týždeň sa naplnili očakávania mnohých analytikov a povolenky uzavreli so zápornou týždennou zmenou -4,55 % na cene 5,65 eura za tonu,“ uviedla analytička a obchodníčka spoločnosti Virtuse Energy Libuša Révészová, podľa ktorej na trhu zavládol opatrný až negatívny sentiment aj vďaka blížiacemu sa hlasovaniu o brexite, čiže o možnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Pre tento týždeň podľa spoločnosti Virtuse Energy zostane na trhu s emisnými povolenkami tlak z prichádzajúceho hlasovania o brexite. „Na druhej strane kladný vplyv na cenu môže mať počasie, ktoré má priniesť do Európy vyššie letné teploty, čo môže viesť k zvýšeniu chladenia,“ konštatovala Révészová s tým, že pre cenu emisných povoleniek majú neutrálny výhľad.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Virtuse