Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
11. júla 2016 15:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny elektriny a emisií na trhoch pokračovali v poklese

Cena emisných povoleniek sa v súčasnosti pohybuje okolo najnižších tohtoročných úrovní. Začiatkom tohto týždňa sa ich cena pohybovala pod hranicou 4,6 eura za tonu.Trhová cena elektrina klesla. Dlhodobé kontrakty elektriny ukončili minulý týždeň so zápornou týždennou zmenou. Pri nemeckom ročnom kontrakte ide o pokles 0,73 %, keď sa táto cena elektriny v piatok pohybovala na úrovni 27,10 eura za megawatthodinu. „Český kontrakt ukončil na úrovni o euro vyššej, na 28,09 eura za megawatthodinu. Mesačný kontrakt poklesol o 1,85 % a uzatvoril na 26,60 eura za megawatthodinu,“ informoval portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc.

Poklesli aj ceny emisných povoleniek. Začiatkom tohto týždňa sa ich cena pohybovala pod hranicou 4,6 eura za tonu. „Ich cena sa tak v súčasnosti pohybuje okolo najnižších tohtoročných úrovní,“ uviedla analytička a obchodníčka Virtuse Energy Libuša Révészová. Podľa nej na trhu s emisnými povolenkami stále vládne nepokojný sentiment, ktorý začal brexit. Pridal sa taktiež energetický komplex, keďže ceny ropy Brent sa takmer celý týždeň prepadávali a ceny uhlia vystreľovali k úrovni 59 USD za tonu, aby minulý týždeň skončili na 57,30 USD za tonu. Začiatkom tohto týždňa sa očakávajú v strednej Európe vysoké teploty, ktoré keď neboli ešte zohľadnené minulý týždeň, mohli by podľa Révészovej podporiť dopyt v aukciách.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies