Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
13. júna 2013 15:00 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Ceny benzínov a nafty v Európskej únii mierne klesajú

Benzíny v Európskej únii (EÚ) zlacneli za posledný týždeň v štrnástich štátoch, pričom nafta zlacnela v sedemnástich krajinách. Obe skupiny pohonných látok zdraželi podľa portálu natankuj.sme.sk v piatich krajinách. Pohonné látky zlacneli za týždeň najviac vo Švédsku a v Rumunsku, najmenej v Poľsku a v Česku. Slovensko je pritom už niekoľko týždňov po sebe na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch únie. „Na rovnakom mieste sa nachádzame aj v rebríčku najnižších cien nafty, pred týždňom nás nafta držala na 12. mieste,“ uvádza Tomáš Novotný.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny, nafta je drahšia v Česku a v Maďarsku. Poľsko má druhé najlacnejšie pohonné látky v EÚ. Najlacnejšie benzíny má Rumunsko, nafta je najlacnejšia v Luxembursku. Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii 6. najlacnejšie. „Z okolitých krajín je pred nami Česko na 5. priečke a druhé Poľsko,“ dodáva Tomáš Novotný. Nafta bez daní na Slovensku je pritom najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska a celkovo v únii je 8. najdrahšia.

V prípade, že sa motoristi zo Slovenska rozhodnú ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa podľa portálu natankuj.sme.sk oplatí zájsť pre benzín v priemere 48 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. „Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 42 kilometrov,“ uvádza Tomáš Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 18 km ďaleko, do Česka asi 16 km a do Maďarska približne 20 km. „Po naftu sa do Česka a Maďarska neoplatí jazdiť. Obyvateľom týchto krajín sa ju oplatí tankovať u nás približne 10 km od ich štartovacej pozície,“ dodáva Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame