Cenu elektriny vyrobenej v atómke v Británii budú garantovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň
Poslanci Európskeho parlamentu schválili počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov finančný príspevok vo výške 200 miliónov eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 105 miliónov eur. SITA

Spoločnosť EDF, ktorá chce postaviť jadrovú elektráreň v juhozápadnom Anglicku, získa garanciu, že elektrinu vyprodukovanú v Hinkley Point bude 35 rokov predávať za 92,50 libry za megawatthodinu.

Európska komisia (EK) schválila plán britskej vlády garantovať cenu elektriny, za ktorú ju bude predávať nová jadrová elektráreň Hinkley Point C. Elektráreň, ktorá sa má postaviť v juhozápadom Anglicku, má prevádzkovať francúzska spoločnosť EDF. Ide o prvý projekt výstavby jadrovej elektrárne v Británii za posledné desaťročia. EDF získa garanciu, že elektrinu vyprodukovanú v Hinkley Point bude 35 rokov predávať za 92,50 libry (GBP) za megawatthodinu. Elektráreň má začať výrobu v roku 2023.

Za súhlas s garanciou ceny na stredajšom zasadaní kolégia komisárov hlasovalo 16 jeho členov, piati boli proti a jeden sa hlasovania zdržal, uviedli zdroje agentúry Reuters. Na hlasovaní neboli zástupcovia všetkých členov EÚ. „Bez podpory by sa táto investícia neuskutočnila ,“ povedal novinárom eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. EK uviedla, že Británia súhlasila so znížením subvencie o vyše 1 mld. GBP. Londýn schválenie garantovanej ceny rozhodne presadzoval. Argumentoval, že nahradenie starých jadrových reaktorov novými je nevyhnutné na splnenie cieľov v oblasti ochrany životného prostredia. Rakúsko však plánuje proti rozhodnutiu EK podniknúť právne kroky.

Schválenie garantovanej ceny elektriny vyrobenej v jadrovej elektrárni Hinkley Point C je príkladom pre také krajiny, ako sú Česká republika, Litva a Poľsko. Tieto štáty totiž chcú smernice pre to, aká úroveň štátnej pomoci je povolená. EK v minulosti nikdy neschválila štátnu pomoc pre novú jadrovú elektráreň. Česká energetická spoločnosť ČEZ prípad so záujmom sledovala, keďže chce rozšíriť svoju elektráreň Temelín. „Jeden z argumentov bol, že to nikdy neprejde, pretože ide o podporu z verejných zdrojov. Teraz to však Brusel schválil pre Britov. Vždy je dobré, keď niekto veľký vám otvorí cestu,“ povedal minulý mesiac pre české Hospodářské noviny generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš po tom, ako EÚ britský zámer predbežne schválil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia