Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
23. marca 2015 14:19 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Cenotvorba pri pohonných látkach v SR vraj nie je dobrá

Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR tvrdí, že distribučné spoločnosti prenášajú veľkoobchodné ceny do maloobchodných pomaly.

Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR sa nepozdáva cenotvorba pri pohonných látkach na Slovensku. Podľa inštitútu na Slovensku dlhodobo pretrvávajú vyššie ceny benzínu a nafty oproti regionálnemu priemeru. Distribučné spoločnosti podľa analýzy inštitútu pomaly prenášajú veľkoobchodné ceny do maloobchodných. „Po výraznom šoku na trhu s ropou, ktorý sa premietol aj do veľkoobchodných cien už v závere minulého roka, tak najmä v januári a v prvej polovici februára bol z hľadiska fundamentov priestor pre nižšie ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach. Všetko toto hovorí v prospech účinnejšej kontroly distribučného trhu s pohonnými hmotami na Slovensku,“ uviedol inštitút v zverejnenej analýze.

Rakety a peria

Inštitút finančnej politiky hovorí pri cenotvorbe pohonných látok na Slovensku o teórii „rakiet a peria“. „Predajné ceny reagujú rigídne a v menšom rozsahu na poklesy veľkoobchodných cien, alebo naopak, pri nárastoch reagujú pružnejšie a vo väčšej miere,“ uviedol inštitút.

Nižšie ceny v okolitých krajinách

Podľa IFP sú ceny pohonných hmôt na Slovensku v priemere vyššie ako v susedných štátoch regiónu. „V prípade benzínov je jedným z dôvodov aj vyššia spotrebná daň. Aj po očistení o nepriame dane je však napríklad priemerná čistá cena 95-oktánového benzínu (priemer za rok 2014 a 2015) najvyššia spomedzi visegrádskych krajín a Rakúska,“ spresnil IFP. V prípade vyššej ceny nafty podľa inštitútu neobstojí ani argument rozdielov v nepriamych daniach, keďže tie sú u nás v porovnaní s regiónom naopak nižšie. „Motoristi tak za posledných 14 mesiacov tankovali benzín v priemere o sedem centov drahší a pri nafte si priplatili päť centov,“ zdôraznil inštitút.

Ako sa ďalej uvádza v analýze, vyššie ceny palív očistené o nepriame dane môžeme na Slovensku v porovnaní s regiónom pozorovať dlhodobo. „Od roku 2010 je 95-oktánový benzín drahší oproti susedom v priemere o 1,2 % a nafta o 2,7 %,“ skonštatoval IFP.

Ceny rástli

Ceny benzínov a nafty pokračovali v raste aj v jedenástom týždni tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR pritom najrýchlejšie rástli ceny motorovej nafty, ktoré sa oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 1,66 %. Ceny 95-oktánového benzínu v sledovanom období vzrástli o 1,46 % a benzín 98-oktánový išiel nahor o 0,43 %. Ceny LPG sa v medzitýždennom porovnaní nezmenili. Ceny pohonných látok sa tak postupne blížia k úrovniam zo začiatku tohto roka. Priemerná cena 95-oktánového benzínu vzrástla v 11. týždni na 1,255 eura za liter a 98-oktánový benzín sa predával za 1,424 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty predstavovala 1,161 eura za liter a cena LPG stagnovala na 0,652 eura.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame