Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
16. mája 2016 13:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Situácia na trhu s emisiami je stabilná

Ako informovala spoločnosť Virtuse Energy, cena povoleniek EUA sa na začiatku pracovného týždňa pohybuje na úrovni 5,89 eur až 5,91 eur. Cena ročného kontraktu nemeckej elektriny sa podľa nej ustálila v rozpätí od 24 do 24,55 eur za megawatthodinu. 

Situácia na trhu s emisnými povolenkami EUA sa uplynulý týždeň stabilizovala. Ako informovala spoločnosť slovenského finančníka Rastislava Vasilišina Virtuse Energy, cena povoleniek sa na začiatku pracovného týždňa pohybuje na úrovni 5,89 eura (nákup) až 5,91 eura (predaj). “Náš výhľad je neutrálny, krátkodobo však cena ešte môže zotrvať v klesajúcom trende,“ uviedla analytička firmy Virtuse Libuša Révészová.

Na trhu s emisnými povolenkami je možno badať znížený dopyt po spotových povolenkách v aukciách. Spôsobiť to mohla podľa Révészovej nadpriemerná produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov a neutrálne vonkajšie teploty, pri ktorých nie je potrebné kúriť ani chladiť. Počas minulého týždňa boli taktiež zverejnené informácie týkajúce sa hedgingu elektrární. „Elektrárne podľa všetkého navyšujú svoje zaistenie pre budúcnosť. V prípade nedostatku energie z obnoviteľných zdrojov, keďže sa očakáva suché a horúce leto, čo zníži produkciu vodných elektrární, budú musieť chýbajúce emisné povolenky dokúpiť, čo povedie k posilneniu ich ceny,“ dodala Révészová.

Spoločnosť Virtuse Energy sa okrem obchodovania s emisnými povolenkami venuje aj obchodu s elektrinou. Cena ročného kontraktu nemeckej elektriny sa podľa nej ustálila v rozpätí od 24 do 24,55 eura za megawatthodinu. Cena českého kontraktu je na úrovni 24,65 eura za megawatthodinu. Firma predpokladá na trhu s elektrinou výrazné navýšenie produkcie elektriny z veterných elektrární v Nemecku.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame