Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
7. júna 2016 13:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Cena elektriny na trhoch rástla. Je za tým najmä drahšie uhlie.

Trhové ceny elektriny pokračovali tretí týždeň v raste. Nemecký ročný kontrakt za uplynulý týždeň posilnil o vyše štyri percentá a uzavrel na cene 26,68 eura za megawatthodinu. Podľa spoločnosti Virtuse Energy za rastom cien elektriny možno hľadať nielen rast cien ropy, ale aj enormný 50-percentný nárast cien uhlia, ktoré zdraželo pre uzatváranie baní a pre riziko záplav v Austrálii. „Rast cien elektriny podporený rapídnym rastom cien uhlia pokračoval aj v pondelok, kedy ceny elektriny posilnili oproti piatku o vyše 3 %,“ uviedol portfólio manažér spoločnosti Virtuse Energy Ladislav Vincenc.

Český ročný kontrakt uzatvoril minulý týždeň na 27,30 eura za megawatthodinu. Mesačný nemecký kontrakt v piatok uzavrel na cene 36,65 eura za megawatthodinu. „Pre tento týždeň sa očakáva podpriemerná produkcia elektriny z nemeckých veterných elektrární. Naopak produkcia solárnej energie má byť nad priemerom,“ dodal Vincenc.

Ceny emisných povoleniek na trhu zatiaľ odolali silnému energetickému komplexu, uviedla analytička a obchodníčka Virtuse Energy Libuša Révészová. „Obchodovanie počas minulého týždňa bolo relatívne pokojné, a to aj cez posilňujúce energetické komodity,“ dodala. Reakciu emisných povoleniek na rastúci energetický komplex utlmila vysoká produkcia energie z hydroelektrární a teploty, ktoré nevyvolali potrebu chladenia.

Minulý týždeň ceny povoleniek EUA klesli v piatok o 1,82 % na úroveň 5,99 eura za tonu. V pondelok však evidovali trhy nárast ich cien oproti piatku o 5 %. „Pre zvyšok týždňa očakávame konsolidáciu cien energetického komplexu. Prípadne riziko pokračovania silného rastúceho trendu môžu plynúť z cien ropy,“ konštatovala Révészová, podľa ktorej emisné povolenky budú od budúceho týždňa pod tlakom navýšenia aukčných objemov.

Skupina Virtuse Group, do ktorej patrí aj Virtuse Energy, je medzinárodná energetická skupina pôsobiaca v 22 krajinách Európy a Ázie. V obchodovaní s emisiami patrí medzi najväčších maklérov v strednej a východnej Európe a ako prvá zahraničná spoločnosť sa podieľa na rozvoji emisného trhu v Číne. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti zelenej energie najmä priemyselným klientom. Na veľkoobchodných trhoch obchoduje pre svojich zákazníkov elektrinu a je členom hlavných energetických búrz v Európe a Ázii. Virtuse Group sa taktiež zaoberá investíciami do výroby elektrickej energie predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies