Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay
17. januára 2019 14:18 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Cena elektriny na trhoch rastie. Môžu za to najmä Číňania a Austrálčania.

Cena pre slovenský kontrakt Baseload Cal20 sa v súčasnosti pohybuje pri hodnote 53,60 eura za megawatthodinu.

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe. „Ceny elektriny od začiatku roka až do včera mali neurčitý trend a obchodníci vyčkávali na impulz z trhov. Ten prišiel práve na začiatku tohto týždňa z Číny. Banská oblasť v okolí spomínanej provincie Shaanxi je treťou najväčšou oblasťou v Číne produkujúcou uhlie. Nariadenie vlády pozastaviť ťažbu v tejto oblasti a vykonať prísne bezpečnostné kontroly, vyvolalo nervozitu na komoditných trhoch a tie samozrejme zareagovali rastom ceny,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk špecialista na nákup elektriny zo Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec.

Cena pre slovenský kontrakt Baseload Cal20 sa v súčasnosti pohybuje pri hodnote 53,60 eura za megawatthodinu. „Spolu s ďalšími faktormi, ako je napríklad neistota vyplývajúca z rokovaní o odstavovaní výroby elektriny z uhlia v Nemecku a stále prebiehajúci brexit dávajú impulz aj dlhodobým kontraktom s elektrinou, ktorá sa za posledné dva dni dostala do prudko rastúceho trendu a vyskočila o dve eurá, čo je pre bežný komoditný trh neštandardné,“ zdôraznil Rosinec.

K nárastu cien elektriny na komoditných trhoch v Európe taktiež prispeli správy z Austrálie, kde v súčasnosti štrajkujúci z najväčšej železničnej spoločnosti Aurizon v stredu oznámili, že od budúceho týždňa bude štrajk postihovať prepravu uhlia zo strategických banských oblastí. Spoločnosť Aurizon prevádzkuje uhoľnú prepravnú sieť v oblasti Queensland s dĺžkou 2 670 kilometrov a s dennou prepravnou kapacitou okolo 500 tisíc ton.

„Spomínané udalosti sú načasované zrovna na obdobie, kedy sa na Európu valí vlna chladného počasia. Predpovedané ochladenie v budúcom týždni až o 7 celziových stupňov pod normál (30 ročný teplotný priemer) zvyšuje dopyt po komoditách, s čím rastú aj ceny spotového trhu,“ konštatoval Rosinec.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame