Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
30. januára 2019 13:09 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Cena elektriny na európskom trhu by mala byť spravodlivejšia

Národné regulačné úrady Nemecka, Rakúska, Poľska a krajín združených v projekte market coupling, čiže Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska už požiadali o začatie dočasného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou medzi spomínanými krajinami.

Denný európsky trh s elektrinou by sa mal viac zjednotiť. Národné regulačné úrady Nemecka, Rakúska, Poľska a krajín združených v projekte market coupling, čiže Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska už požiadali o začatie dočasného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou medzi spomínanými krajinami na základe metódy čistej prenosovej kapacity. Cieľom je rozvinúť regionálnu integráciu denných organizovaných trhov s elektrinou. „Projekt bude predstavovať dôležitý krok vpred smerom k rozšíreniu jednotného európskeho prepojenia denných trhov, ktoré predpokladá európska legislatíva,“ informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Včasná implementácia projektu prinesie podľa slovenského regulátora výhody implicitného prideľovania denných cezhraničných kapacít na hraniciach Maďarsko-Rakúsko, Rakúsko-Česko, Česko-Nemecko, Nemecko-Poľsko a Poľsko-Slovensko. „Projekt prepojenia by takto mohol umožniť na dotknutých hraniciach postupný prechod z explicitného prideľovania založenom na základe metódy čistej prenosovej kapacity k implicitnému prideľovaniu založenému na toku, čo prinesie trhu väčšiu transparentnosť,“ vysvetlil ÚRSO.

Podľa názoru všetkých zainteresovaných strán projekt nepovedie len k efektívnejšiemu prideľovaniu cezhraničných kapacít na dotknutých hraniciach a neprinesie len vyšší spoločenský úžitok, ale aj zlepší cenovú konvergenciu. „To prispeje k spoľahlivejšej tvorbe cien elektrickej energie na regionálnych denných trhoch s elektrinou a prinesie účastníkom trhu v regióne väčšiu likviditu a väčšie možnosti obchodovania,“ konštatuje ÚRSO.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame