Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2013 0:00 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Cena elektriny klesne pre všetkých odberateľov o 3 %

Cena elektrickej energie klesne pre všetkých odberateľov o približne 3 %. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, cena elektriny môže klesnúť vďaka prehodnoteniu tarify za prevádzkovanie systému. Tá vstupuje do koncových cien elektriny a okrem iného zahŕňa aj poplatky na podporu obnoviteľných zdrojov energií.

„Prehodnotili sme údaje o výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktoré nám deklarovali distribučné spoločnosti. Regulačná rada v konečnom dôsledku rozhodla o znížení tarify za prevádzkovanie systému o 3,8 eura za megawatthodinu, čo sa prejaví v znížení koncovej ceny elektriny asi o 3%,“ povedal Holjenčík. Deklarovaný pokles ceny elektriny bude platný odo dňa doručenia rozhodnutia regulačného úradu distribučným spoločnostiam.

Šéf regulačného úradu nevylúčil v tomto roku aj ďalšie znižovanie cien elektriny. „Situáciu na trhu pozorne sledujeme a využijeme všetky možné okolnosti a informácie, ktoré by mohli viesť k zníženiu cien elektriny. Verím, že situácia sa vyvinie tak, že spomínané zníženie cien nebude v tomto roku posledné,“ konštatoval Holjenčík.

Znižovať ceny elektriny sa možno budú aj vďaka vývoju veľkoobchodných cien elektrickej energie. Tie v tomto roku medziročne poklesli o viac ako 12 %. Dominantný výrobca elektrickej energie na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne, očakáva v tomto roku stagnáciu cien silovej elektriny na súčasnej úrovni, ktorá sa pohybuje od 40 do 43 eur za megawatthodinu. Medziročný pokles veľkoobchodných cien elektriny tak bude mať minimálne v budúcom roku pozitívny vplyv na koncové ceny elektriny pre odberateľov, keďže tie tvoria zhruba 40 % z celkovej ceny elektriny. Ako prednedávnom informoval denník Pravda, ceny elektrickej energie by sa mohli pre vývoj cien elektriny na medzinárodných burzách znížiť už počas tohto roka, a to od júla približne o 5 %.

Od júla tohto roka sa však cena elektriny aj nepatrne zvýši. Odberatelia elektrickej energie totiž zaplatia viac na krytie historického dlhu pri likvidácii jadra. Ako informoval Národný jadrový fond, odberatelia zaplatia v koncových cenách elektriny na tzv. zadný palivový cyklus namiesto 3,07 eura za megawatthodinu 3,15 eura za megawatthodinu dodanej elektriny. Dôvodom zvýšenia poplatku je minuloročná inflácia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame