Bývalí manažéri Trnavskej teplárenskej sa postavili pred súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zákon právo súd
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Štátnej Trnavskej teplárenskej spoločnosti nevýhodným predajom emisných kvót spôsobili podľa obžaloby škodu za viac ako 890-tisíc eur.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku čelia dvaja bývalí manažéri štátnej Trnavskej teplárenskej spoločnosti. Podľa obžaloby podpísali v rokoch 2008 a 2009 nevýhodné zmluvy o predaji emisných kvót v objeme 105-tisíc ton za 650-tisíc eur spoločnosti WMJ company, ktorá ich vzápätí predala českej spoločnosti ČEZ za viac ako 1,5 milióna eur. Trnavská teplárenská spoločnosť si na súde uplatňuje náhradu škody z dvoch obchodov s emisiami vo výške viac ako 890-tisíc eur.

Hrozia dlhoročné tresty

Prípadom sa zaoberá Okresný súd v Trnave. Dvojici exmanažérov štátnej spoločnosti hrozia za spôsobenú škodu veľkého rozsahu dlhoročné tresty odňatia slobody. Bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ teplární Peter H. tvrdí, že je nevinný. Predaj emisií nepodliehal verejnému obstarávaniu, podnik si mohol sám vybrať firmu, ktorej kvóty predá. Dohodnutú cenu za emisné kvóty považuje obžalovaný za dobrú. „Myslím si to,“ odpovedal na otázku predsedu senátu, z čoho pri hodnotení ceny vychádza. „Nie vždy je najvyššia cena aj najlepšia, treba brať do úvahy aj riziká, ktoré do obchodov vstupujú,“ argumentoval Peter H. Oba obchody s emisnými kvótami podľa neho schválilo predstavenstvo podniku. Vinu odmieta aj bývalý podpredseda predstavenstva a riaditeľ ekonomiky teplární Ivan G.

Predali za menej

Trnavská teplárenská spoločnosť mala každý rok z ministerstva životného prostredia k dispozícii emisné kvóty v objeme 53 600 ton, jej reálna spotreba však bola len v objeme 1 500 až 2 000 ton. V roku 2008 predala spoločnosti WMJ company 45-tisíc ton emisných kvót za cenu 10,5 eura za tonu, aj keď referenčná cena na Komoditnej burze Bratislava bola viac ako 25 eur za tonu. V ďalšom roku tepláreň tej istej spoločnosti predala 60-tisíc ton emisných kvót za cenu 2,97 eura za tonu, referenčná cena na burze v tom čase bola 8,41 eura za tonu. Z výpovede Petra H. vyplynulo, že teplárenská spoločnosť akceptovala ceny, ktoré navrhla spoločnosť WMJ company.

Plná lavica obžalovaných

Okrem dvoch štatutárov Trnavskej teplárenskej spoločnosti je medzi obžalovanými ako návodca aj bývalý konateľ firmy, ktorá emisné kvóty nakupovala. Na lavici obžalovaných sedí aj predstaviteľ ďalšej súkromnej spoločnosti, ktorý čelí obžalobe pre prečin legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ktorý súvisí s predajom emisných kvót. Obaja svoju vinu taktiež odmietajú.

Trnavská teplárenská spoločnosť so stopercentnou majetkovou účasťou štátu zabezpečuje dodávky tepla pre priemysel, verejný sektor a domácnosti na území Trnavy. Hlavným zdrojom tepla je jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia