Bývalé sovietske krajiny sa spájajú do nového zväzu

29. mája 2014 13:30

Euroázijský zväz má vytvoriť konkurenciu Európskej únii, Spojeným štátom a Číne. Bielorusko, Rusko a Kazachstan budú spolupracovať aj v oblasti energetiky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Lídri Ruska, Bieloruska a Kazachstanu vo štvrtok v kazašskej Astane podpísali dohodu o vzniku Eurázijského zväzu. Zoskupenie bude mať zatiaľ troch členov – Rusko, Bielorusko a Kazachstan a po schválení národnými parlamentmi začne fungovať od prvého januára roku 2015. Cieľom trhu s viac než 170 miliónmi ľudí je vytvoriť konkurenciu Európskej únii, Spojeným štátom a Číne.

Podľa kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý s ideou zväzu prišiel pred 20 rokmi, „sa zrodila nová geopolitická realita 21. storočia“. Blok by podľa neho mal byť „mostom medzi Západom a Východom“. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že podpísaný dokument má „prelomový a historický význam“. Dodal zároveň, že krajiny budú úzko spolupracovať v oblasti energetiky, priemyslu, poľnohospodárstva či dopravy. Obyvatelia navyše budú mať v rámci zväzu právo slobodne pracovať bez špeciálnych pracovných povolení.

Eurázijská únia má postupne zahŕňať aj Arménsko, Kirgizsko a ďalšie postsovietske štáty. Putin sa takto snaží o zjednotenie aspoň niektorých bývalých krajín niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Na ropu bohatý Azerbajdžan však zatiaľ medzi nimi nie je.Čo si o tom myslíte?