Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
29. mája 2014 13:30 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Bývalé sovietske krajiny sa spájajú do nového zväzu

Euroázijský zväz má vytvoriť konkurenciu Európskej únii, Spojeným štátom a Číne. Bielorusko, Rusko a Kazachstan budú spolupracovať aj v oblasti energetiky.

Lídri Ruska, Bieloruska a Kazachstanu vo štvrtok v kazašskej Astane podpísali dohodu o vzniku Eurázijského zväzu. Zoskupenie bude mať zatiaľ troch členov – Rusko, Bielorusko a Kazachstan a po schválení národnými parlamentmi začne fungovať od prvého januára roku 2015. Cieľom trhu s viac než 170 miliónmi ľudí je vytvoriť konkurenciu Európskej únii, Spojeným štátom a Číne.

Podľa kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý s ideou zväzu prišiel pred 20 rokmi, „sa zrodila nová geopolitická realita 21. storočia“. Blok by podľa neho mal byť „mostom medzi Západom a Východom“. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že podpísaný dokument má „prelomový a historický význam“. Dodal zároveň, že krajiny budú úzko spolupracovať v oblasti energetiky, priemyslu, poľnohospodárstva či dopravy. Obyvatelia navyše budú mať v rámci zväzu právo slobodne pracovať bez špeciálnych pracovných povolení.

Eurázijská únia má postupne zahŕňať aj Arménsko, Kirgizsko a ďalšie postsovietske štáty. Putin sa takto snaží o zjednotenie aspoň niektorých bývalých krajín niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Na ropu bohatý Azerbajdžan však zatiaľ medzi nimi nie je.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies