Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA
19. decembra 2013 7:01 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Byrokracia pri zmene dodávateľa energií sa nezmierni

V súčasnosti pri zmene dodávateľa elektriny či plynu je potrebné vyplniť a podpísať niekoľko formulárov.

Pri zmene dodávateľa energií nebude postačovať pri podpisovaní všetkých potrebných listín už iba digitalizovaný podpis. Jeho zavedenie do praxe chceli v parlamente presadiť nezaradení poslanci Juraj Miškov, Martin Chren a Jozef Kollár. „Niektoré spoločnosti sa na základe rôznych obštrukcií pri papierovaní v súvislosti so zmenou dodávateľa energií snažia odberateľa znechutiť. Návrh teda posilňuje konkurenčné prostredie, eliminuje rôzne administratívne obštrukcie a lepšie umožní odberateľovi napríklad odísť od dodávateľa, ktorého ceny sú najvyššie na trhu,“ zdôvodnili svoje kroky poslanci. Ich návrh však poslanci Smeru v stredu v parlamente neposunuli do druhého čítania.

V súčasnosti pri zmene dodávateľa elektriny či plynu je potrebné vyplniť a podpísať niekoľko formulárov. Ak sa v papieroch zistí chyba, musí spotrebiteľ ísť osobne na predajné miesto dotyčného dodávateľa, hoci bol presvedčený, že po podpísaní splnomocnenia za neho všetko vybaví nový dodávateľ. To môže spotrebiteľa znechutiť, a zmenu dodávateľa si môže nakoniec rozmyslieť. Zavedením digitalizovaného podpisu by sa podľa poslancov uľahčil celý postup. „Všetky potrebné listiny budú odberateľovi poskytnuté v elektronickej forme, pričom ich podpis bude môcť odberateľ vykonať rovno v tablete, v digitalizovanej podobe. Na ich základe možno ďalej konať. Návrh šetrí čas hlavne pri postupe pri zmene dodávateľa plynu alebo elektriny, nie je potrebné ísť na predajné miesto dodávateľa, nie je potrebné opravovať prípadné chyby pri vypĺňaní potrebných listín a podobne,“ vysvetlili poslanci.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies