Bulharský regulátor navrhol znížiť ceny elektriny

1. marca 2013 0:00

Bulharský regulačný úrad v piatok navrhol znížiť ceny elektriny pre domácnosti v priemere o 6,4 %. Bulharský premiér Bojko Borisov, ktorý minulý týždeň rezignoval pod tlakom masových protestov proti vysokým cenám elektriny, sľuboval zníženie o 8 %. Regulátor navrhol skresať ceny o 7,3 % pre zákazníkov rakúskej spoločnosti EVN, odberateľom elektriny od českej energetickej skupiny ČEZ majú účty klesnúť o 6,7 % a klientom ďalšej českej spoločnosti Energo-Pro o 5,3 %. Regulátor chce o nových tarifách rozhodnúť 5. marca aj na základe konzultácií s verejnosťou.

Ceny graf
Ilustračné foto renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net

Cestu k navrhovanému zníženiu cien otvoril v stredu bulharský parlament zmenou zákona o kompetenciách regulačného úradu. Ceny, do ktorých mohol regulátor predtým vstupovať iba raz za rok, možno podľa novej legislatívy meniť častejšie.

Bulharský parlament minulý týždeň akceptoval rezignáciu stredopravicovej vlády, ktorá odstúpila po sérii celonárodných protivládnych protestov pre vysoké ceny energií. Stalo sa tak päť mesiacov pred pôvodným termínom volieb. Demonštrácie proti zvýšeniu cien elektriny v najchudobnejšej krajine EÚ vypukli ešte v januári. Zranenia počas demonštrácií utrpelo najmenej 25 osôb, dvaja ľudia sa pokúsili na protest proti vláde upáliť.Čo si o tom myslíte?