Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
7. apríla 2016 17:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulharský Overgas zažaloval ruský Gazprom

Bulharská firma Overagas, ktorá plynom zásobuje zhruba desatinu krajiny, zažalovala na arbitrážnom súde v Paríži Gazprom pre náhle zastavenie dodávok plynu.

Bulharská firma Overgas, ktorá je dodávateľom zemného plynu, zažalovala ruský plynárenský gigant Gazprom na arbitrážnom súde, pretože jej ruská spoločnosť od 1. januára náhle zastavila dodávky plynu. Uviedli to vo štvrtok predstavitelia Overgasu. Zástupca generálneho riaditeľa Overgasu Svetoslav Ivanov povedal, že Gazprom zažalovali pre porušenie zmluvy o dodávkach plynu, ktorá je platná do konca roka 2019. „Podali sme žalobu na arbitrážnom súde v Paríži,“ uviedol pre Reuters generálny riaditeľ Overgasu Sašo Dončev.

Overgas, ktorý plynom zásobuje zhruba desatinu Bulharska, na zastavenie dodávok zo strany Gazpromu upozornil aj Európsku komisiu (EK). Komisia okrem toho prešetruje tvrdenia, že Gazprom zneužíval svoje dominantné postavenie na bulharskom trhu s plynom. Hovorkyňa firmy Gazprom Export, ktorá je exportnou divíziou spoločnosti Gazprom, sa k sporu s bulharskou firmou odmietla vyjadriť.

Päťdesiatpercentným vlastníkom Overgasu je spoločnosť Gazprom a jej dcérska firma Gazprom Export. Zo spoločnosti Overgas však odchádzajú v rámci procesu, ktorý sa má ukončiť do júna. Hovorkyňa Overgasu uviedla, že problémy s dodávkami plynu pravdepodobne súvisia s chystanou zmenou akcionárov. Overgas v súčasnosti svojim klientom dodáva plyn, ktorý nakupuje od štátnej plynárenskej spoločnosti Bulgargaz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies