Bulharsko sa zatiaľ nezapojí do výstavby Južného prúdu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA

Projekt zostáva zmrazený dovtedy, kým ho neodobrí Európska komisia, potvrdil bulharský prezident Rosen Plevneliev.

Bulharsko nebude pokračovať vo výstavbe svojej časti plynovodu Južný prúd bez predchádzajúceho súhlasu Európskej komisie (EK). V pondelok to potvrdil bulharský prezident Rosen Plevneliev. Ten zároveň predstavil zloženie dočasnej vlády, ktorá dovedie krajinu k októbrovým predčasným parlamentným voľbám. Bulharsko ešte minulý mesiac na žiadosť Bruselu pozastavilo práce na plynovode dovtedy, kým sa nevyjasní súlad projektu s právom Európskej únie. Pravidlá EÚ totiž zakazujú, aby producenti zemného plynu zároveň kontrolovali prístup k distribúcii. Rokovania s Moskvou o zosúladení projektu Južný prúd s právom EÚ zastavila komisia po tom, čo Rusko v marci obsadilo ukrajinský región Krym.

Z výstavby bulharskej vetvy plynovodu Južný prúd sa v pondelok stiahol víťaz tendra, ruská spoločnosť Strojtransgaz, ktorú vlastní sankcionovaný ruský oligarcha Gennadij Timčenko. Účasť firmy na projekte podľa neho odmietla bulharská vláda pod tlakom amerického senátora Johna McCaina. Na zozname osôb, ktoré USA potrestali za ovládnutie Krymu Ruskom a úlohu Moskvy v kríze na Ukrajine, sa Timčenko ocitol ako jeden z prvých oligarchov blízkych ruskej vláde.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gazprom