Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA
19. februára 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulharsko odoberie licenciu ČEZ-u

Bulharská prokuratúra navrhuje odobrať českej spoločnosti ČEZ licenciu distribútora energie v tejto balkánskej krajine. Prokuratúra v Sofii to zdôvodnila výsledkami kontroly, ktorá údajne poukázala na „systematické porušovanie“ pravidiel. „Prišli sme k záveru, že je potrebné navrhnúť odobratie licencie ČEZ-u,“ povedal novinárom prokurátor Georgi Kamburov. Podľa bulharského premiéra Bojka Borisova úrady odoberú licenciu ČEZ na dodávky elektriny ešte v utorok. Akékoľvek pochybenia, ktoré by mohli viesť k strate licencie v Bulharsku, ČEZ odmieta.

Vysoké účty za elektrinu vyvolali v Bulharsku vlnu masových demonštrácií. Nespokojní obyvatelia najchudobnejšieho členského štátu EÚ vyzývajú na opätovné znárodnenie zahraničných distribučných spoločností. Bulharský trh s distribúciou energie je rozdelený na tri regióny, ktoré kontrolujú ČEZ, ďalšia česká firma Energo-Pro a rakúsky EVN.

Desiatky tisíc nespokojných Bulharov vyšli do ulíc už v nedeľu. V pondelok prezident odvolal ministra financií Simeona Djankova, ktorého verejnosť viní z nepopulárnych úsporných opatrení. Nahradí ho šéf rezortu riadiaceho eurofondy Tomislav Dončev. V utorok premiér Bojko Borisov navrhol znížiť s účinnosťou od marca ceny elektriny o 8 percent. Podmienkou je súhlas regulačných úradov. Premiér ďalej uviedol, že ČEZ stratí licenciu, opätovné znárodnenie distribučných spoločností však odmietol. „Licencia ČEZ-u zanikne ešte počas dnešného dňa, tri distribučné spoločnosti dnes dostali pokutu,“ oznámil Borisov.

ČEZ tvrdí, že v Bulharsku splnil všetky požiadavky regulačných úradov a tamojšiu vládu obviňuje z politizácie problému s cieľom získať hlasy pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Kategoricky odmietame akékoľvek pochybenie, ktoré by mohlo teoreticky viesť k začatiu procedúry odobratia licencie,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ČEZ-u Barbora Pulpanová. „ČEZ zároveň nesúhlasí s politizáciou problému pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami,“ dodala hovorkyňa. Parlamentné voľby sa v Bulharsku uskutočnia v júli.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame