Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bulharsko Sofia
Protesty v bulharskej metropole Sofia SITA/AP
10. mája 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulharsko dalo českému Energo-Pro pokutu

Bulharský protimonopolný úrad udelil českej spoločnosti Energo-Pro, ktorá sa zaoberá distribúciou energie, pokutu vo výške 1,69 mil. bulharských levov (BGN) za zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Úrad o tom informoval vo štvrtok.

Česká firma podľa protimonopolného úradu porušila pravidlá hry, keď minulý rok prerušila dodávku elektriny pre distribútora vody v meste Dobrič na severovýchode Bulharska. Nezaplatené faktúry od vodárov sa však kopili niekoľko rokov, tvrdia predstavitelia spoločnosti Energo-Pro, ktorá sa chce proti rozhodnutiu odvolať. „Rozhodnutie protimonopolného úradu je ďalším krokom, ktorý zhoršuje podnikateľské prostredie v krajine a brzdí prílev domácich aj zahraničných investícií,“ píše sa v stanovisku energetickej firmy.

Protesty proti vysokým cenám energií a energetickým monopolom vo februári spôsobili pád stredopravicovej bulharskej vlády. Najväčší hnev obyvateľov sa obracia na distribútorov energií, ku ktorým patrí aj rakúska firma EVN a český ČEZ, ktorí od Sofie kúpili exkluzívne práva na distribúciu energií v určených regiónoch krajiny v roku 2004. Dočasná vláda prisľúbila medzinárodný audit sektora, ktorý by mal zvýšiť jeho transparentnosť a utíšiť protesty. Bulharský energetický regulátor však už tiež začal s procesom odobratia licencie spoločnosti ČEZ, ktorá čelí obvineniam z nehospodárnosti a porušenia zmlúv so štátnymi orgánmi. Rozhodnutie padne najskôr v polovici júna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame