Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk
2. decembra 2018 13:06 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulharsko chce vybudovať nový plynovod

Nový plynovod by prepravoval do Európy ruský plyn cez Turecko.

Bulharsko smeruje k oživeniu projektu plynovodu, ktorým by sa prepravoval ruský plyn cez jeho územie do strednej Európy. Bulharský parlament v závere týždňa schválil novú národnú energetickú stratégiu, pričom jej súčasťou sú plány na výstavbu nového plynovodu, ktorý by mohol byť napojený na plynovod TurkStream ruskej spoločnosti Gazprom. TurkStream je naprojektovaný tak, aby jeho dve potrubia prepravovali 15,7 mld. kubických metrov ruského zemného plynu cez Čierne more.

Bulharská ministerka energetiky Temenužka Petkova uviedla, že štátna energetická firma Bulgartransgaz je pripravená vybudovať nový 484 kilometrov dlhý plynovod, ktorý by prepravoval ruský plyn do Európy cez Turecko. Tento nový plynovod by umožnil dodávky ruského plynu do Európy obchádzajúce Ukrajinu, ktorá je tradičnou trasou pre tranzit ruského plynu na Západ.

V roku 2014 musela Moskva zrušiť projekt plynovodu South Stream pre jeho nesúlad s pravidlami Európskej únie v oblasti hospodárskej súťaže a Bulharsko zastavilo výstavbu tohto plynovodu na svojom území.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame