Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP
12. júna 2014 10:08 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulharská opozícia chce zrušiť kontrakt na Južný prúd

Ak bulharská hlavná opozičná strana Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) vyhrá voľby, zruší kontrakt s konzorciom pod vedením ruskej firmy Stroitransgaz.

Ak bulharská hlavná opozičná strana Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) vyhrá júlové parlamentné voľby, zruší kontrakt na výstavbu plynovodu Južný prúd (South Stream). V stredu to vyhlásil šéf strany GERB Bojko Borisov. Kontrakt získalo konzorcium, ktoré vedie ruská spoločnosť Stroitansgaz. Tú vlastní Gennadij Timčenko, na ktorého sa vzťahujú sankcie zo strany EÚ. „Kontrakt zrušíme, uskutočníme novú procedúru, ktorá bude v duchu pravidiel EÚ, bude čistá a transparentná,“ povedal Borisov.

Vláda projekt chce

Bulharsko sa nevzdáva účasti na výstavbe plynovodu Južný prúd a projekt považuje za nezvratný. Uviedol to minister energetiky Dragomir Stojnev. Bulharsko v nedeľu oznámilo, že zastavuje práce na plynovode, ktorý má prevážať ruský zemný plyn do Európy a obísť Ukrajinu. Rozhodnutiu predchádzala kritika zo strany Európskej únie a USA. Bulharský minister vyjadril presvedčenie, že plynovod sa podarí vybudovať po vyriešení sporných otázok týkajúcich sa jeho prevádzky.

PLYNOVOD JUŽNÝ PRÚD

Plynovod má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko.

Výzva komisie

Minulý týždeň Európska komisia (EK) oficiálne vyzvala bulharskú vládu, aby zastavila práce na plynovode, čo zdôvodnila pretrvávajúcimi pochybnosťami o súlade projektu ruskej spoločnosti Gazprom s právom Európskej únie. Borisov uviedol, že podporuje projekt plynovodu v prípade, že bude postavený v súlade s pravidlami EÚ. Zároveň obvinil vládu, že celý projekt vedie nesprávne. Borisov bol do roku 2013 bulharským premiérom.

Konzorcium okolo spoločnosti Stroitansgaz získalo stavebný kontrakt v hodnote 3,5 mld. eur v máji. Vláda premiéra Plamena Orešarskeho však odvtedy čelí tlaku Bruselu, aby výstavbu zastavil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies