Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
30. novembra 2015 12:16 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulhari menia názor, projekt Nord Stream2 podporia

Bulharsko nepodpíše list, v ktorom skupina členských štátov EÚ vrátane Slovenska žiada Európsku komisiu o dôkladné preskúmanie ruských plánov na rozšírenie plynovodu Nord Stream do Nemecka.

Bulharsko podporuje ruské plány na rozšírenie plynovodu Nord Stream do Nemecka. Vyhlásil to v pondelok bulharský premiér Boiko Borisov. Podľa informácií agentúry Reuters bolo Bulharsko v skupine krajín, podľa ktorých ruské plány odporujú záujmom Európskej únie a predstavujú riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny. Na riziká projektu Nord Stream 2 malo desať štátov, medzi nimi aj Slovensko, upozorniť v liste adresovanom Európskej komisii. Podľa premiéra Borisova však Bulharsko list nepodpíše.

„Budem obhajovať pozíciu v prospech výstavby (plynovodu) Nord Stream-2 a plynárenského distribučného uzla v Bulharsku. Pre krajinu je to výhodné a nikto mi to nemôže vyčítať,“ povedal Borisov novinárom. „Bulharsko list proti Nord Stream-2 nepodpíše,“ zdôraznil premiér.

Skupina západoeurópskych spoločností v septembri podpísala s ruským plynárenským koncernom Gazprom dohodu o rozšírení plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza Ukrajinu. Podľa dokumentu, ktorý získala minulý týždeň agentúra Reuters, desať štátov EÚ žiada dôkladné preskúmanie projektu a diskusiu na decembrovom summite EÚ. „Zachovanie tranzitnej trasy cez Ukrajinu je v strategickom záujme EÚ ako celku, nielen z pohľadu energetickej bezpečnosti, ale aj pre posilnenie stability regiónu východnej Európy,“ citovala z listu agentúra.

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV , ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream-2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu. Trasa Nord Stream-2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 mld. kubických metrov ročne. Ukrajina, ktorá má pri preprave plynu do Európy tranzitnú kapacitu 151 mld. kubických metrov ročne, v minulom roku na európsky trhy prepravila 62 mld. kubických metrov ruského plynu. Minulý týždeň Gazprom informoval, že Ukrajine prestane dodávať plyn, na čo Kyjev reagoval vyhlásením, že dodávky si zabezpečí z iných a lacnejších zdrojov.

Vzťahy medzi Moskvou a Európskou úniu sú napäté od anexie ukrajinského Krymu Ruskom v marci minulého roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame