Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. apríla 2013 15:37 ElektrinaAktuality od SITASITA

Bulhari chcú stíhať ČEZ za kontrakty s dodávateľmi

Dve trestné stíhania, ktoré sa týkajú českej energetickej distribučnej spoločnosti ČEZ Bulgaria, chce začať bulharská prokuratúra. Dôvody jej na to údajne dáva dokončený energetický audit. Prokuratúra chce preveriť rozdeľovanie dividend ČEZ, pri ktorom miestne ministerstvo hospodárstva ako zástupca štátu údajne neplnilo svoje právomoci. Druhé stíhanie sa má týkať zmluvných väzieb ČEZ na dodávateľov. Informuje o tom v stredu český spravodajský portál e15.cz.

Hlavné obvinenie voči českému distribútorovi sa týka „vážnych pochybení“, ktoré údajne hĺbkový audit odhalil v obchodných zmluvách uzatvorených pri rokovaniach o verejných zákazkách. Na základe kontroly niektorých zo 143 uzatvorených kontraktov má údajne prokuratúra podozrenie, že v činnosti ČEZ dochádzalo k pokusom obísť platný zákon o verejných zákazkách.

Vedenie bulharskej pobočky ČEZ vydalo v reakcii na stanovisko prokuratúry vyhlásenie, podľa ktorého je všetka činnosť spoločnosti v súlade so zákonmi Bulharska a Európskej únie. ČEZ Bulgaria bude podľa vyhlásenia spolupracovať s vyšetrujúcimi a justičnými orgánmi, aby pomohlo nájsť pravdu „a preukázať, že ČEZ je stabilný a silný európsky investor fungujúci transparentne a na základe práva“. Rovnaký názor má aj pražské vedenie českej energetickej spoločnosti. „Sme naďalej úplne presvedčení o tom, že sme dodržiavali a dodržujeme všetky bulharské a európske zákony,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž. „Podrobne sa oboznámime s námietkami prokuratúry a veríme, že ďalšie prešetrovanie nám dá úplne za pravdu,“ dodal.

Bulharská prokuratúra v stredajšom vyhlásení pripomenula, že nemá právo odobrať ČEZ distribučnú licenciu, pretože na tento krok je zo zákona oprávnený výhradne štátny regulačný úrad. Proces smerujúci k odobratiu licencie regulátor začal už vo februári, výsledky má oznámiť 16. apríla. Sám generálny prokurátor Sotir Cacarov však ešte pred ukončením previerky obvinil ČEZ z „masívneho porušovania“ pravidiel a vyzval na odobratie jeho licencie. Pred dvoma týždňami požiadal regulátora, aby distribútorovi uložil pokutu za každý prípad porušenia pravidiel.

Podľa stanoviska ČEZ sú ale výzvy prokuratúry na odobratie licencie v rozpore s právom EÚ, pretože iniciatíva na odobratie licencie môže prísť iba od nezávislého regulačného úradu. Česká energetická spoločnosť preto už koncom marca poslala Európskej komisii sťažnosť na bulharské úrady. Podľa ČEZ môžu byť niektoré ich kroky v rozpore s bulharským aj európskym právom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame