Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com
16. marca 2018 10:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bulhari chcú stavať plynárenské obchodné centrum

Firma Bulgartransgaz si u bulharsko-švajčiarskeho konzorcia objednala štúdiu realizovateľnosti, EÚ na projekt prispeje 920 tis. eur.

Kontrakt v hodnote 1,2 mil. eur na vypracovanie štúdie realizovateľnosti plynárenského obchodného centra na pobreží Čierneho mora podpísala s bulharsko-švajčiarskym konzorciom bulharská štátna spoločnosť Bulgartransgaz. Informovalo o tom bulharské ministerstvo energetiky. Európska únia sľúbila na tento projekt prispieť sumou 920 tis. eur. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič uviedol, že EÚ podporuje plán Bulharska „pretransformovať sa z tranzitnej krajiny na krajinu obchodujúcu s plynom“.

Nový projekt prichádza po tom, ako sa v roku 2014 zrušil projekt plynovodu South Stream. Týmto plynovodom sa mal dopravovať plyn z Ruska cez Čierne more do Bulharska a potom do ďalších európskych krajín, pričom by obchádzal Ukrajinu. EÚ s projektom South Stream nesúhlasila, pretože ruská plynárenská spoločnosť Gazprom plánovala prevádzkovať plynovod aj predávať plyn, čo by bolo porušením protimonopolných pravidiel únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame