Bulhari chcú oživiť projekt Nabucco

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Kým slovenský prepravca zemného plynu Eustream sa snaží presadiť celkom nový projekt plynovodu Eastring, bulharský premiér Bojko Borisov hovorí o oprášení zastaveného projektu Nabucco.

Ruský stop plynovodu South Stream spúšťa v Európe kolotoč nápadov s prepravnými trasami. Najnovšie sa ozývajú Bulhari s nápadom oprášiť projekt plynovodu Nabucco. Ak by sa im to podarilo v jeho pôvodnej podobe, veľkú radosť by z toho nemal najmä slovenský prepravca plynu Eustream, ktorý v novembri ohlásil zámer vybudovať plynovod Eastring smerujúci od tureckých hraníc cez Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko na Slovensko. Projekt plynovodu Nabucco totiž vedie rovnakými krajinami, až na tú poslednú. Cez Maďarsko smeruje do Rakúska, blízko k slovenským hraniciam. Pre pološtátny Eustream, a tým aj našu štátnu kasu, by to v prípade avizovaného zastavenia dodávok ruského plynu cez Ukrajinu znamenalo celkom slušný výpadok, ktorý má práve Eastring nahradiť.

Hľadajú alternatívy

O zámere oživiť projekt Nabucco, cez ktorý by sa do Európy mohol dostávať kaspický plyn z Turecka, pritom hovoril samotný bulharský premiér Bojko Borisov a apeloval v tomto smere aj na Európsku komisiu. Sofia je nútená hľadať alternatívne trasy, keďže až 80 % spotreby plynu Bulharska putuje do krajiny z Ruska cez Ukrajinu. Ako píše agentúra Reuters, o to viac boli Bulhari zaskočení decembrovým vyhlásením ruského prezidenta Vladimíra Putina o zrušení plánov na vybudovanie plynovodu South Stream. Ten mal totiž dodávať do Európy plyn cez Bulharsko a obídením Ukrajiny. Rusi sa chcú teraz sústrediť na plynovod do Turecka.

Odstavil ho South Stream

Projekt Nabucco pritom pôvodne podporovali aj západné mocnosti, napokon však bol zmrazený pre nedostatočný dopyt, ak by fungoval popri plánovanom South Streame. Zrušením South Streamu tak Buhlarsko príde nielen o alternatívu trasu plynu, ale aj o tranzitné poplatky, ktoré si chce nahradiť práve oživením Nabucca. Európski lídri tlačili tento projekt v snahe oslabiť ruský vplyv na stredo a východoeurópske energetické trhy, avšak plánovaný plynovod narážal na rastúce náklady, nedostatok dostupného plynu a tiež na ruský lobing.

Borisov: Chránime si záujmy

„Chceme oživiť projekt Nabucco cez Bulharsko. Nie je to namierené proti nikomu. Ide o ochranu bulharských národných záujmov, aby naša plynárenská sieť bola zásobená plynom, aby sme mali tranzitné poplatky a neboli obídení,“ povedal podľa agentúry Reuters Borisov v stredu po stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom.

Plyn z Azerbajdžanu

Ich debata o plynovode nebola náhodná. Azerbajdžan totiž hľadá cesty, ako dostať svoj plyn z oblasti Kaspického mora do Európy v čo najväčších objemoch. Alijev pritom nevylúčil, že Nabucco by sa mohlo napojiť aj na ďalší plánovaný plynovod, ktorý má dodávať kaspický plyn cez Grécko a Stredozemné more do Talianska, takzvaný Trans-Adriatic Pipeline (TAP). Cez prípojku v Grécku by potom mohli Bulhari dodávať kaspický plyn ďalej do Rumunska a Maďarska. Azerbajdžan pritom má z čoho vyvážať. Podľa agentúry Reuters sú jeho celkové zásoby zemného plynu 2,5 bilióna kubíkov. Do Európy chce zo svojho najväčšieho ložiska plynu Shah Deniz II dodávať v roku 2020.

Spojenie s druhým projektom

„Myslíme si, že je možné spojiť TAP a Nabucco. Našim cieľom je dostať dostatok azerbajdžanského plynu do Európy. Čím viac krajín Európskej únie dostane náš plyn, tým lepšie pre všetkých,“ cituje Reuters prezidenta Azerbajdžanu Alijeva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream