Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Richard Sulík Ľubomír Galko SaS
Poslanci NR SR za stranu SaS Ľubomír Galko (vľavo) a Richard Sulík počas rokovania 27. schôdze Národnej rady SR. SITA
6. decembra 2013 12:25 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Budúcoročný rozpočet vraj počíta s tunelovaním SPP

SPP sa podľa opozičného poslanca Richarda Sulíka zadlžuje, aby mohol vyplatiť peniaze akcionárom. Podobne sa to podľa šéfa liberálov robilo aj v predchádzajúcich rokoch za vlády Roberta Fica a vyberali sa tak obrovské sumy z podniku.

Poslanci parlamentu už druhý deň rokujú o zákone roka, ktorým je bezpochyby štátny rozpočet. Vládni poslanci Smeru návrh rozpočtu pochopiteľne obhajujú, kým opoziční kritizujú. V rámci rozpravy predstavil svoj názor na rozpočet aj opozičný poslanec za stranu SaS Richard Sulík. Zvlášť kriticky sa stavia k rozpočtovanej superdividende zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorú považuje za tunelovanie podniku.

SPP sa totiž podľa neho zadlžuje, aby mohol vyplatiť peniaze akcionárom. Podobne sa to podľa šéfa liberálov robilo aj v predchádzajúcich rokoch za vlády Roberta Fica a vyberali sa tak obrovské sumy z podniku. „Boli sproste vytunelované zahraničnými vlastníkmi za výdatnej pomoci Roberta Fica. Dnes pokračovať v tejto superdividende je pokračovanie v tunelovaní SPP,“ povedal Sulík v pléne.

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha na Sulíkove vystúpenie reagoval kritikou, že to bolo vystúpenie fiškálneho supa, pre ktorého je dôležité iba to, koľko ktorá vláda ušetrí. Vláda Smeru podľa neho nebude brať kvôli konsolidácii dôchodcom invalidné dôchodky, neprestane stavať cesty či prijímať podobné opatrenia. „Ak ja som fiškálny sup, tak Vy ste fiškálny analfabet,“ odkázal Blahovi Sulík s tým, že pokiaľ bude štát míňať o tri miliardy eur viac, ako vyberie na príjmoch, bude potrebné sa o šetrení baviť.

Štát by mal v budúcom roku hospodáriť s príjmami vyše 14,1 mld. eur a výdavkami takmer 17,4 mld. eur. Deficit by mal dosiahnuť necelých 3,3 mld. eur. V pôvodnom návrhu sa počítalo so schodkom o 100 mil. eur vyšším, lepší výber daní a odvodov však umožnil navrhnúť rezortu financií jeho zníženie. Deficit verejných financií by tak v budúcom roku mal dosiahnuť 2,6 % hrubého domáceho produktu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame