Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto pigdevilphoto/FreeDigitalPhotos.net
19. júna 2015 11:37 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Budeme mať lacnejší plyn. Regulátor už začal cenové konanie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR začal cenové konanie z vlastného podnetu. O koľko by mohli ceny plynu pre slovenské domácnosti či malé podniky klesnúť zatiaľ regulátor nechcel konkretizovať.

Ceny zemného plynu na Slovensku už onedlho klesnú. Teda aspoň tým odberateľom, ktorým reguluje ceny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čiže domácnostiam a malým podnikom. Regulátor už začal s cenovým konaním z vlastného podnetu. Ako informoval podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský, úrad sa po vyhodnotení situácie na medzinárodnom trhu so zemným plynom rozhodol zasiahnuť do cenového prostredia, pretože ceny plynu pre slovenských odberateľov nedostatočne reagujú na zmenené podmienky na trhoch. „To môže viesť k narušeniu rovnováhy a neúmernému zisku dodávateľov na úkor odberateľov plynu,“ uviedol Čelinský.

Bližšie informácie neskôr

O koľko by mohli ceny plynu pre slovenské domácnosti či malé podniky klesnúť, zatiaľ regulátor nechcel konkretizovať. „O výsledku cenového konania, o konkrétnych zmenách v cenách za dodávku zemného plynu budeme informovať verejnosť hneď po skončení cenového konania a vydaní rozhodnutia,“ dodal Čelinský.

Pripravení plynári

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ zemného plynu s približne 1,3 miliónom zákazníkov, je na nové cenové konanie pripravený. „Bolo nám doručené oznámenie o začatí cenového konania. Regulačnému úradu poskytneme súčinnosť v súlade so zákonom,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Michal Holeš.

Ficov sen

Potom, čo regulátor začal cenové konanie vo veci zníženia cien plynu už počas roka a nie koncom roka, ako je to vo väčšine prípadov, môžu sa naplniť slová predsedu vlády Roberta Fica o dvojcifernom znížení cien plynu pre domácnosti. Premiér ešte v minulom roku avizoval, že ceny plynu pre domácnosti by sa mohli v roku 2015 a 2016 súhrne znížiť o dvojciferné číslo, čiže najmenej o 10 %. Domácnostiam pritom naposledy klesli ceny plynu začiatkom tohto roka v priemere o 1,14 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies