Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
23. januára 2015 9:30 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Bude Ukrajina dovážať viac plynu z Európy ako z Ruska?

Podľa šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Andrija Koboleva by počas nasledujúcich niekoľkých rokov mohol podiel Ruska na celkovom importovanom plyne na Ukrajinu klesnúť na jednu tretinu.

Až do 60 % plynu, ktorý plánuje Ukrajina v tomto roku doviezť, by malo do krajiny pritiecť z Európy. Zvyšok by mali pokryť dodávky z Ruska, ktoré mali kedysi dominantnú pozíciu. Vo štvrtok to uviedol šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Andrij Kobolev.

Podľa jeho slov by počas nasledujúcich niekoľkých rokov mohol podiel Ruska na celkovom importovanom plyne na Ukrajinu klesnúť na jednu tretinu. Ukrajina profituje z liberalizovaného európskeho trhu s plynom a z možnosti doviesť viac plynu z Európy.

Ukrajinu zasiahli politické nepokoje a napätie vo vzťahoch so susedným Ruskom, ktoré v marci 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Nasledovalo obdobie sporov medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa týkalo cien za ruský plyn pre Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame