Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta sklad
Projekt Underground Sun Storage NAFTA, a.s.
6. októbra 2015 15:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Bude sa dať niekedy uskladniť elektrina z vetra a slnka?

Slovenská spoločnosť Nafta spoločne s rakúskou firmou RAG začala s projektom Underground Sun Storage, vďaka ktorému by sa mohla začať uskladňovať elektrina vyrobená veternými a slnečnými elektrárňami.

Spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem iného zaoberá skladovaním zemného plynu, bude overovať možnosti skladovania elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo forme zmesi vodíka a zemného plynu. Slovenská firma je jedným z partnerov projektu Underground Sun Storage. „Možnosť spolupracovať na tomto projekte je potvrdením nášho technologického know-how. Zároveň odzrkadľuje našu snahu neustále prinášať inovácie nielen pre naše produkty a služby, ale aj pre celé odvetvie,“ uviedol pri príležitosti oficiálneho otvorenia spomínaného projektu generálny riaditeľ firmy Nafta Martin Bartošovič.

Elektrina z vetra a slnka

Ak bude projekt Underground Sun Storage úspešný, veternú a slnečnú energiu bude možné skladovať v existujúcich podzemných zásobníkoch, ktorých bezpečnosť a spoľahlivosť sú už overené. Spoločnosť Nafta spolupracuje na tomto projekte s rakúskou firmou RAG. „K spusteniu testovacieho zariadenia došlo na základe veľmi sľubných výsledkov laboratórnych testov vykonaných v rámci úvodnej fázy projektu. O to viac sa nevieme dočkať dát a poznatkov, ktoré získame z prevádzky tohto zariadenia,“ dodal šéf spoločnosti RAG Markus Mittereger.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame