Bude sa dať niekedy uskladniť elektrina z vetra a slnka?

6. októbra 2015 15:15

Slovenská spoločnosť Nafta spoločne s rakúskou firmou RAG začala s projektom Underground Sun Storage, vďaka ktorému by sa mohla začať uskladňovať elektrina vyrobená veternými a slnečnými elektrárňami.

Nafta sklad
Projekt Underground Sun Storage NAFTA, a.s.

Spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem iného zaoberá skladovaním zemného plynu, bude overovať možnosti skladovania elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo forme zmesi vodíka a zemného plynu. Slovenská firma je jedným z partnerov projektu Underground Sun Storage. „Možnosť spolupracovať na tomto projekte je potvrdením nášho technologického know-how. Zároveň odzrkadľuje našu snahu neustále prinášať inovácie nielen pre naše produkty a služby, ale aj pre celé odvetvie,“ uviedol pri príležitosti oficiálneho otvorenia spomínaného projektu generálny riaditeľ firmy Nafta Martin Bartošovič.

Elektrina z vetra a slnka

Ak bude projekt Underground Sun Storage úspešný, veternú a slnečnú energiu bude možné skladovať v existujúcich podzemných zásobníkoch, ktorých bezpečnosť a spoľahlivosť sú už overené. Spoločnosť Nafta spolupracuje na tomto projekte s rakúskou firmou RAG. „K spusteniu testovacieho zariadenia došlo na základe veľmi sľubných výsledkov laboratórnych testov vykonaných v rámci úvodnej fázy projektu. O to viac sa nevieme dočkať dát a poznatkov, ktoré získame z prevádzky tohto zariadenia,“ dodal šéf spoločnosti RAG Markus Mittereger.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?