Bude o reverz s Ukrajinou záujem? Eustream to ide zistiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod Vojany plyn Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA

Slovenský prepravca plynu plánuje už v tomto mesiaci vyhlásiť procedúru Open Season. Tá mu dá odpoveď na to, aký reálny je záujem o prepravné kapacity na Ukrajinu.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, sa pustil do projektu spätného chodu dodávok plynu s Ukrajinou s veľkým nasadením. Ako uviedol pre náš portál hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan, v plnom prúde sa už riešia technické, administratívne ako aj právne úkony súvisiace s umožnením reverzných dodávok plynu na Ukrajinu. „Vyvíjame veľké úsilie, aby sme boli schopní spustiť reverzný tok v maximálnom objeme v čo najskoršom termíne,“ uviedol Chuguryan.

Chystajú prieskum

Už onedlho by sme sa mali dozvedieť, aký záujem zo strany dodávateľských spoločností bude o prepravné kapacity v plynovode, ktorým bude prúdiť plyn zo Slovenska na Ukrajinu. A či vôbec nejaký bude. Eustream už v tomto mesiaci plánuje vyhlásiť takzvanú procedúru Open Season. „V rámci nej budeme zisťovať záväzný záujem aktérov trhu o prepravné kapacity na Ukrajinu. Výsledky očakávame do konca júna tohto roka,“ konštatoval Chuguryan. Zatiaľ bola medializovaná jedna spoločnosť, ktorá prejavila záujem dodávať plyn na Ukrajinu. Ide o nemeckú spoločnosť RWE. Eustream si nepripúšťa, že by bola procedúra Open Season neúspešná, teda že by o prepravné kapacity na Ukrajinu zo strany dodávateľov nebol záujem. „Veríme, že Open Season bude úspešné,“ reagoval Chuguryan na otázku, čo sa stane v prípade, že o prepravné kapacity plynovodu nebude záujem.

Prelomové memorandum

Na projekte spätných dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu sa začalo intenzívne pracovať po podpise memoranda. Memorandum podpísali spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz koncom apríla tohto roka. Pred podpisom memoranda však musel projekt, o ktorom sa hovorí vyše roka, prejsť strastiplnú cestu. Najmä ukrajinskí predstavitelia neraz posunuli projekt do polôh, ktoré boli pre slovenského prepravcu plynu prinajmenšom prekvapivé. Napríklad ukrajinský minister energetiky Eduard Stavicki už v máji minulého roku vyhlásil, že začali zo Slovenska dovážať plyn. Na memorande, ktoré hovorí o základných parametroch projektu, sa pritom zainteresované strany dohodli skoro o rok neskôr.

Ukrajinci chceli viac

Ukrajinci budú nakoniec dostávať plyn zo Slovenska prostredníctvom staršieho, v súčasnosti nevyužívaného plynovodu, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom. Vďaka tomuto plynovodu by mohol náš východný sused dostávať do 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. Ukrajinská strana však chcela viac. Až trojnásobne. Navrhovali preto využiť na reverz voľné kapacity štyroch plynovodov, prostredníctvom ktorých sa v súčasnosti prepravuje plyn z východu na Západ. Slovensko sa však s návrhom Ukrajiny nestotožnilo. Reálne totiž hrozilo, že využitím spomínaných voľných kapacít by sa porušili zmluvné záväzky s tretími stranami, najmä s ruským gigantom Gazpromom.

Už v tomto roku?

Prvé kubíky plynu zo Slovenska na Ukrajinu by sa mohli prepraviť už v tomto roku. Aspoň to deklarovali viacerí predstavitelia, ktorí sa zúčastnili na rokovaniach o memorande medzi Ukrajinou a Slovenskom. Je o tom napríklad presvedčený aj eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Pred spustením prepravy plynu je však potrebné vykonať ešte veľa technických investícií. Slovenského prepravcu plynu, spoločnosť Eustream, by to malo cele stáť zhruba 20 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream