Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. novembra 2014 11:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Bude mať Slovensko kazašskú ropu? Rusi im ponúkli Družbu…

Rusko údajne ponúklo Kazachstanu možnosť dodávok ropy ropovodom Družba cez Ukrajinu na Slovensko a do Maďarska, píše agentúra Reuters. Podľa ruských zdrojov je za tým zrejme sťažená pozícia ruských prepravcov na Ukrajine.

Na Slovensko možno bude prúdiť ropa z Kazachstanu. Rusko totiž údajne ponúklo tejto ázijskej krajine možnosť dodávať jej ropu do východnej a juhovýchodnej Európy cez ukrajinskú vetvu ropovodu Družba. Moskva sa tak chce údajne zabezpečiť voči prepravnému riziku, píše agentúra Reuters.

Ponuka z Ruska

„Rusko ponúklo Kazachstanu posúdiť možnosť dodávok kazašskej ropy cez Ruskú federáciu využitím ropovodu Družba do východnej a juhovýchodnej Európy,“ cituje Reuters vyjadrenie ministerstva energetiky. Túto ponuku vraj Kazaši dostali ešte počas rokovaní začiatkom septembra v ich hlavnom meste Astane. Následne mal kazašský ropný monopol KazTransOil ponúknuť miestnym ropným firmám zvážiť dodávky ich ropy uvedeným spôsobom. O množstve kazašskej ropy, ktorá by takto mohlo na Slovensko a do Maďarska putovať, zúčastnené strany nehovoria.

Pre ukrajinský konflikt?

Dôvodom sú zrejme podľa odborníkov vyhrotené vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou. „Vidím za tým iba jeden možný dôvod. Pre ruské firmy totiž nie je momentálne jednoduché ísť cez Ukrajinu,“ cituje Reuters obchodníka jednej z ruských ropných firiem. Potvrdzuje to aj ďalší zdroj agentúry, podľa ktorého chce takto ruská strana znižovať riziko ropných dodávok cez tento smer.

Milióny ton

Dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba pritom podľa údajov ruského ministerstva energetiky za prvé tri štvrťroky tohto roka dosiahli 11,36 mil. ton, z čoho dodávky na Slovensko a do Maďarska predstavovali 7,95 mil. ton. Celkový vývoz kazašskej ropy cez ruského monopolného prepravcu Transneft do baltského prístavu Ust Luga a černomorského prístavu Novorossijsk predstavoval v rovnakom období 12,53 mil. ton.

Prečítajte si zaujímavý príbeh jedného z najväčších energetických projektov v histórii, alebo ako sa robí ropný biznis v Kazachstane:

ZAUJÍMAVOSTI: Kašagan – ako (ne)investovať 50 miliárd

Zdržanliví Kazaši

Zdroje z kazašského prostredia sú však podľa Reuters k presmerovaniu dodávok miestnej ropy do ropovodu Družba skôr skeptické, aj vzhľadom na politické riziká, ktoré by toto rozhodnutie mohlo prinášať. Navyše, za dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko by údajne dostali o 5 amerických dolárov za barel menej v porovnaní s dodávkami do spomínaného baltského prístavu Ust Luga.

Kazašskú ropu sme už mali

Nebola by to prvá skúsenosť Slovenska s kazašskou ropou. Dodávky z tejto krajiny k nám totiž prúdili aj pred pár rokmi. V roku 2010 však boli prerušené kvôli obchodnému sporu Kazachstanu s Ukrajinou. Situáciu vtedy sanoval ruský Lukoil, ktorý výpadok dodávok do strednej Európy cez Ukrajinu nahradil.

… a sľubovali viac

Paradoxne, len niekoľko týždňov po spomínanom prerušení dodávok kazašský prezident Nursultan Nazarbajev sľuboval vtedajšiemu slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi na jeho návšteve Astany zdvojnásobenie dodávok miestnej ropy na Slovensko. Cez akú trasu by ale na Slovensko mala táto ropa putovať, však vtedy mlčal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies