Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bude mať Európska únia rovnakú cenu za ruský plyn?

Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA

Podľa slov eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera by EÚ chcela, aby cena ruského plynu bola v rámci spoločného európskeho trhu jednotná. Poľský premiér Donald Tusk zase volá po vzniku energetickej únie.

EÚ chce, aby členské štáty platili za ruský plyn rovnakú cenu. Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger to uviedol v piatok po rozhovoroch s poľským premiérom Donaldom Tuskom, ktorý navrhuje, aby v rámci EÚ vznikla energetická únia. „Chceme jednotné ceny plynu pre spoločný európsky trh,“ vyhlásil Oettinger. Podľa jeho slov by mala existovať paneurópska rozvodná sieť pre zemný plyn aj elektrickú energiu. Oettinger zároveň uviedol, že Európa by mala diverzifikovať svoje energetické zdroje napríklad v spolupráci s Nórskom.

Donald Tusk koncom apríla vyhlásil, že EÚ musí vytvoriť energetickú úniu, aby si zabezpečila dodávky plynu, pretože súčasná závislosť na energiách z Ruska robí Európu slabou. Rusko pokrýva približne tretinu potrieb EÚ v oblasti ropy a plynu. V súčasnosti je však napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou vzhľadom na ruskú vojenskú intervenciu na Ukrajine a ruskú anexiu Krymu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. mája 2014 13:35

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...