Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
19. júla 2013 11:03 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Brusel chce podporiť energiu z jadra

Európska komisia chce uľahčiť výstavbu a prevádzku jadrových elektrární. Informuje o tom v piatok nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Cieľom je, aby mohli investori čerpať rovnaké dotácie, aké si v súčasnosti nárokujú producenti energie z obnoviteľných zdrojov, tvrdí denník, pričom sa odvoláva na návrh smernice, ktorú pripravuje európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Nová legislatíva má investorom poskytnúť právnu istotu v otázke možnej štátnej pomoci. Návrh smernice označuje rozvoj energie z jadra za jeden z cieľov Európskej únie.

Komisár Almunia chce novú smernicu predložiť po letných prázdninách, s jej schválením sa počíta začiatkom budúceho roka. Nemecká vláda, ktorá chce do konca tohto roka 2022 zatvoriť všetky jadrové elektrárne plán odmietla, denník však upozorňuje, že v tomto prípade nemôže využiť právo veta. Plán naopak podporujú Veľká Británia, Francúzsko, Litva a Česká republika, pričom výstavbu ďalších jadrových prevádzok plánujú aj vo Fínsku, Poľsku a na Slovensku, informuje Süddeutsche Zeitung.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame