Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com
29. septembra 2016 13:04 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Britská vláda podpíše s EDF dohodu o Hinkley Point

Podpis kontraktu za 18 mld. GBP má vláda formálne potvrdiť neskôr počas dňa.

Britská vláda a francúzska energetická skupina EDF vo štvrtok podpíšu kontrakt na výstavbu novej jadrovej elektrárne Hinkley Point C. Dohodu majú na neverejnej ceremónii v Londýne potvrdiť šéf EDF Jean-Bernard Levy za účasti vysokých predstaviteľov Veľkej Británie, Francúzka a Číny. Projekt v objeme 18 mld. GBP tento mesiac odobrila britská vláda. Zverejnenie oficiálnej informácie o podpise dohody sa očakáva neskôr počas dňa, uviedol portál bbc.com.

Britská vláda v rámci projektu garantuje cenu 92,5 GBP za megawatthodinu elektriny vyrobenej v elektrárni Hinkley Point C počas 35 rokov. EDF s čínskym partnerom China General Nuclear Power Corporation (CGN) zodpovedajú za financovanie a prípadné riziká omeškania projektu. Predpokladá sa, že elektráreň na juhozápade Anglicka bude produkovať dostatok elektriny pre zhruba šesť miliónov domácností, čiže bude pokrývať približne 7 % dopytu po elektrine vo Veľkej Británii.

Projekt jadrovej elektrárne Hinkley Point je jednou z najväčších francúzskych investícií vo Veľkej Británii. Konečné rozhodnutie o výstavbe prvej elektrárne vo Veľkej Británii po dvadsiatich rokoch sa niekoľkokrát odložilo odvtedy, ako projekt ohlásili v októbri 2013. Stavebné práce na projekte chce EDF začať v roku 2019. Majoritným vlastníkom firmy EDF je francúzska vláda. Ako finančný investor v projekte vystupuje čínska štátna firma CGN.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame