Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
15. júna 2015 15:10 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Britská samospráva podporuje ťažbu plynu z bridlíc

Miestna rada odporúča schváliť žiadosť firmy Cuadrilla Resources na postavenie štyroch prieskumných vrtov na severozápade Anglicka.

Britskú firmu ťažiacu bridlicový plyn, Cuadrilla Resources, v pondelok podporila miestna rada v jej pláne začať ťažiť na severozápade Anglicka. Odporučila schváliť žiadosť firmy na postavenie štyroch prieskumných vrtov. O žiadosti sa bude podrobnejšie rokovať na stretnutí Lancashirskeho okresného výboru budúci týždeň, kde padne konečné rozhodnutie. Zároveň rada odporučila podať ďalšiu žiadosť, pretože lokalita pri Roseacre Wood by nemala byť schválená kvôli dopadu na miestne cesty.

Najväčšou prekážkou v rozvoji ťažby bridlicového plynu je získanie povolení, na ktoré musela aj firma Cuadrilla čakať mesiace. Projekt firmy v Preston New Road blízko Blackpoolu by sa mohol stať prvým britským vrtom na ťažbu bridlicového plynu a mohol by byť hnacou silou v rozvoji tohto nekonvenčného zdroja. Veľká Británia bude potrebovať nové zdroje, keďže jej produkcia plynu a ropy zo Severného mora klesá. Okrem Cuadrilla Resources aj spoločnosť IGas Energy mala plány začať ťažbu v rovnakej oblasti.

Environmentalisti kritizujú ťažbu bridlicového plynu, tvrdia, že táto metóda môže znečistiť podzemné vody a spôsobiť otrasy zeme. V rámci tejto techniky sa do hlbokých vrtov pod veľkým tlakom napumpuje voda a chemikálie, čím sa bridlicový útvar rozbije a uvoľní plyn a ropu, ktoré obsahuje.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame