Britská ropná firma s rapídnym poklesom zisku

26. apríla 2016 10:43
SITA

Základný zisk firmy BP za prvý štvrťrok bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob bol vo výške 532 mil. USD a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 80 %.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Britská ropná a plynárenská spoločnosť BP vykázala za prvý kvartál tohto roka výrazný pokles zisku, pod čo sa podpísal prepad cien ropy na takmer 13-ročné minimá. Základný zisk firmy za prvý štvrťrok bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob bol vo výške 532 mil. USD a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 80 %.

Štvrťročný výsledok však značne prekonal očakávania analytikov, ktorí na základe údajov poskytnutých britskou spoločnosťou, predpokladali stratu v hodnote 140 mil. USD. Silnou stránkou firmy bol opäť segment rafinácie a predaja, ktorý v prvom kvartáli vykázal zisk 1,8 mld. USD a vykompenzoval stratu odvetvia produkcie ropy a plynu v sume 747 mil. USD.

Šéf ropnej spoločnosti Bob Dudley očakáva, že keďže producenti zastavujú práce na ropných poliach a dopyt po palivách ostáva vysoký, tak koncom roka na trhu nastane rovnováha medzi svetovou ponukou a dopytom po komodite. „Základné trhové princípy naďalej naznačujú, že kombinácia silného rastu dopytu a pomalého tempa rastu ponuky do konca roka priblíži svetový ropný trh k rovnovážnemu stavu,“ povedal Dudley.

V reakcii na najprudší pokles v ropnom sektore za minimálne tri dekády spoločnosť BP vlani trikrát znížila kapitálové výdavky na konečnú sumu 19 mld. USD. Britská firma minulý rok, v ktorom vykázala najväčšiu ročnú stratu, tiež zrušila takmer 10 % pracovných miest a výrazne znížila náklady. V tomto roku spoločnosť plánuje kapitálové výdavky v objeme 17 mld. USD, pričom pri pretrvávajúcich nízkych cenách ropy ich môže znížiť v pásme 15 až 17 mld. USD.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?