Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
26. apríla 2016 10:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Britská ropná firma s rapídnym poklesom zisku

Základný zisk firmy BP za prvý štvrťrok bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob bol vo výške 532 mil. USD a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 80 %.

Britská ropná a plynárenská spoločnosť BP vykázala za prvý kvartál tohto roka výrazný pokles zisku, pod čo sa podpísal prepad cien ropy na takmer 13-ročné minimá. Základný zisk firmy za prvý štvrťrok bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob bol vo výške 532 mil. USD a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 80 %.

Štvrťročný výsledok však značne prekonal očakávania analytikov, ktorí na základe údajov poskytnutých britskou spoločnosťou, predpokladali stratu v hodnote 140 mil. USD. Silnou stránkou firmy bol opäť segment rafinácie a predaja, ktorý v prvom kvartáli vykázal zisk 1,8 mld. USD a vykompenzoval stratu odvetvia produkcie ropy a plynu v sume 747 mil. USD.

Šéf ropnej spoločnosti Bob Dudley očakáva, že keďže producenti zastavujú práce na ropných poliach a dopyt po palivách ostáva vysoký, tak koncom roka na trhu nastane rovnováha medzi svetovou ponukou a dopytom po komodite. „Základné trhové princípy naďalej naznačujú, že kombinácia silného rastu dopytu a pomalého tempa rastu ponuky do konca roka priblíži svetový ropný trh k rovnovážnemu stavu,“ povedal Dudley.

V reakcii na najprudší pokles v ropnom sektore za minimálne tri dekády spoločnosť BP vlani trikrát znížila kapitálové výdavky na konečnú sumu 19 mld. USD. Britská firma minulý rok, v ktorom vykázala najväčšiu ročnú stratu, tiež zrušila takmer 10 % pracovných miest a výrazne znížila náklady. V tomto roku spoločnosť plánuje kapitálové výdavky v objeme 17 mld. USD, pričom pri pretrvávajúcich nízkych cenách ropy ich môže znížiť v pásme 15 až 17 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame