Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto pixabay.com
17. mája 2018 14:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Britská firma chce napriek americkým sankciám investovať v Iráne

Krok firmy Pergas je v kontraste s rozhodnutím francúzskeho producenta ropy a plynu Total nepokračovať v projekte v Iráne, ak nedostane od amerických úradov výnimku.

Britská spoločnosť Pergas International Consortium podpísala v Teheráne s iránskou firmou National Iranian South Oil Co. predbežnú dohodu o partnerstve pri ťažbe ropy. Informovala o tom iránska štátna televízia. Ak výsledkom bude kontrakt, dohoda o partnerstve si bude vyžadovať investície vyše 1 mld. USD s cieľom produkovať počas nasledujúceho desaťročia 200 tis. barelov ropy denne z ropného poľa Karanj. V súčasnosti sa z tohto poľa ťaží 120 tis. barelov denne.

Washington minulý týždeň oznámil, že odstúpi od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, pričom USA obnovujú voči Teheránu sankcie. Americké sankcie majú za cieľ obmedziť obchodovanie firiem s Iránom tým, že im zakážu využívať vo svojej činnosti americké banky. Zdá sa však, že britská spoločnosť Pergas v USA príliš nepodniká, čo jej potenciálne dáva viac slobody pôsobiť v Iráne.

Krok firmy Pergas je v kontraste s rozhodnutím francúzskeho producenta ropy a plynu Total nepokračovať v projekte v Iráne, ak nedostane od amerických úradov výnimku. Total vo vyhlásení uviedol, že „si nemôže dovoliť byť vystavený sekundárnym sankciám“ vrátane toho, že by stratil financovanie zo strany amerických bánk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame