Britská Centrica podpísala kontrakt na plyn LNG z USA

26. marca 2013 0:00
Autor: SITA/REUTERS

Britská spoločnosť Centrica v pondelok podpísala s americkou firmou Cheniere Energy prvú zmluvu o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Najväčší dodávateľ energií pre britské domácnosti uviedol, že dohoda posilní pozíciu firmy na trhu s plynom a podporí energetickú bezpečnosť krajiny. Podpis vôbec prvého kontraktu na dovoz bridlicového plynu z USA do Európy privítal aj britský premiér David Cameron.

Britský premiér David Cameron
Britský premiér David Cameron SITA/AP

„Budúce dodávky plynu z USA pomôžu diverzifikovať náš energetický mix a britským spotrebiteľom poskytnú nový dlhodobý, bezpečný a cenovo dostupný zdroj plynu,“ uviedol vo vyhlásení Cameron.

Centrica začne plyn dovážať v septembri 2018 v objeme 1,75 mil. ton ročne. To podľa firmy zodpovedá ročnej spotrebe zhruba 1,8 mil. britských domácnosti. Zmluva platí na 20 rokov s možnosťou predĺženia o ďalších 10 rokov.

Veľká Británia nakupuje zemný plyn z rôznych krajín vrátane Nórska, Holandska a Kataru. Pri skvapalnenom plyne rastie závislosť krajiny na dodávkach z Kataru, ktorý však s Veľkou Britániou nemá uzavreté dlhodobé kontrakty. To podľa agentúry Reuters zvyšuje riziko, že blízkovýchodná krajina bude pokračovať v presmerovaní dodávok plynu do Ázie na úkor európskych trhov.Čo si o tom myslíte?