Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britský premiér David Cameron
Britský premiér David Cameron SITA/AP
26. marca 2013 0:00 PlynAktuality od SITASITA

Britská Centrica podpísala kontrakt na plyn LNG z USA

Britská spoločnosť Centrica v pondelok podpísala s americkou firmou Cheniere Energy prvú zmluvu o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Najväčší dodávateľ energií pre britské domácnosti uviedol, že dohoda posilní pozíciu firmy na trhu s plynom a podporí energetickú bezpečnosť krajiny. Podpis vôbec prvého kontraktu na dovoz bridlicového plynu z USA do Európy privítal aj britský premiér David Cameron.

„Budúce dodávky plynu z USA pomôžu diverzifikovať náš energetický mix a britským spotrebiteľom poskytnú nový dlhodobý, bezpečný a cenovo dostupný zdroj plynu,“ uviedol vo vyhlásení Cameron.

Centrica začne plyn dovážať v septembri 2018 v objeme 1,75 mil. ton ročne. To podľa firmy zodpovedá ročnej spotrebe zhruba 1,8 mil. britských domácnosti. Zmluva platí na 20 rokov s možnosťou predĺženia o ďalších 10 rokov.

Veľká Británia nakupuje zemný plyn z rôznych krajín vrátane Nórska, Holandska a Kataru. Pri skvapalnenom plyne rastie závislosť krajiny na dodávkach z Kataru, ktorý však s Veľkou Britániou nemá uzavreté dlhodobé kontrakty. To podľa agentúry Reuters zvyšuje riziko, že blízkovýchodná krajina bude pokračovať v presmerovaní dodávok plynu do Ázie na úkor európskych trhov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame