Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze ceny
Ilustračné foto nongpimmy/FreeDigitalPhotos.net
20. júna 2013 9:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Briti budú desaťročie platiť za elektrinu viac ako Nemci

Ceny elektriny vo Veľkej Británii by do troch rokov mohli dosiahnuť takmer dvojnásobok cien v Nemecku, a to najmä pre dopad novej dane, ktorej cieľom je podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnila banka Crédit Suisse.

Údaje banky naznačujú, že v zime 2016/17 sa bude elektrina vo Veľkej Británii predávať o 85 % drahšie ako v Nemecku, pričom v súčasnosti je rozdiel len 25 %. „Podľa našich analýz tento rozdiel bude pretrvávať 7 až 10 rokov,“ píšu analytici Crédit Suisse v správe pre zákazníkov. Banka z nárastu obviňuje vládu, ktorá schválila približne päťnásobné zvýšenie dane z produkcie energie spaľovaním palív, a poukázala na nedostatočnú infraštruktúru na dovoz energie z európskej pevniny, pre ktorú Veľká Británia nebude môcť profitovať ani z tamojších nižších cien elektriny.

Nárast cien elektriny sa v čase, keď reálne mzdy vo Veľkej Británii klesajú, stal populárnym strašiakom. Ceny energie v krajine boli roky podobné cenám v Nemecku, Berlín však nalial miliardy eur do podpory obnoviteľnej energie a naštartoval tak boom produkcie, ktoré jej cenu znížili. V snahe podporiť tzv. „zelenú elektrinu“ britská vláda tento rok zaviedla povinnú daň vo výške 4,94 GBP na tonu emisií CO2, ktorá sa pripočítava k už existujúcim sadzbám v rámci európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS). V roku 2020 tak producenti elektriny za každú tonu vytvoreného oxidu uhličitého zaplatia 30 GBP, čo sa výrazne dotkne britských veľkoobchodných cien elektriny, ktoré sú základom účtov za elektrinu aj pre bežné domácnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame