Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
21. septembra 2015 10:32 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Británia zatiaľ poskytne pre Hinkley Point 2 miliardy libier

Výstavbu jadrovej elektrárne v juhozápadnom Anglicku britská vláda podporí tým, že firme EDF bude počas 35 rokov garantovať cenu 92,5 GBP za megawatthodinu elektriny.

Veľká Británia v rámci úvodnej podpory poskytne 2 mld. libier (GBP) na výstavbu novej jadrovej elektrárne Hinkley Point v juhozápadnom Anglicku. Garancia ceny vyprodukovanej elektriny otvorí cestu pre francúzsku spoločnosť EDF a jej čínskych finančných partnerov China General Nuclear Corp a China National Nuclear Corp, aby v neskoršej časti tohto roka schválili program výstavby. Uviedla to v pondelok britská vláda. „Jadrová energia je v oblasti nákladov konkurencieschopná a je veľmi dôležitou súčasťou nášho energetického mixu spolu s novými zdrojmi energií, ako je bridlicový plyn,“ uviedol britský minister financií George Osborne.

Britská vláda bude pre firmu EDF garantovať cenu 92,5 GBP za megawatthodinu elektriny vyrobenej v elektrárni Hinkley Point C počas 35 rokov. Predpokladá sa, že elektráreň bude produkovať dostatok elektriny pre zhruba 6 mil. domácností, čiže bude pokrývať zhruba 7 % dopytu po elektrine v Británii. S garanciou ceny, ktorá je dvojnásobne vyššia v porovnaní s terajšími veľkoobchodnými cenami, nesúhlasilo Rakúsko. Podľa Viedne to je v rozpore so snahou Európskej únie o podporu energií z obnoviteľných zdrojov. Vlani v októbri však Európska únia súhlasila s tým, že Londýn bude garantovať cenu elektriny z novej jadrovej elektrárne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies