Británia zatiaľ poskytne pre Hinkley Point 2 miliardy libier

21. septembra 2015 10:32

Výstavbu jadrovej elektrárne v juhozápadnom Anglicku britská vláda podporí tým, že firme EDF bude počas 35 rokov garantovať cenu 92,5 GBP za megawatthodinu elektriny.

Elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Veľká Británia v rámci úvodnej podpory poskytne 2 mld. libier (GBP) na výstavbu novej jadrovej elektrárne Hinkley Point v juhozápadnom Anglicku. Garancia ceny vyprodukovanej elektriny otvorí cestu pre francúzsku spoločnosť EDF a jej čínskych finančných partnerov China General Nuclear Corp a China National Nuclear Corp, aby v neskoršej časti tohto roka schválili program výstavby. Uviedla to v pondelok britská vláda. „Jadrová energia je v oblasti nákladov konkurencieschopná a je veľmi dôležitou súčasťou nášho energetického mixu spolu s novými zdrojmi energií, ako je bridlicový plyn,“ uviedol britský minister financií George Osborne.

Britská vláda bude pre firmu EDF garantovať cenu 92,5 GBP za megawatthodinu elektriny vyrobenej v elektrárni Hinkley Point C počas 35 rokov. Predpokladá sa, že elektráreň bude produkovať dostatok elektriny pre zhruba 6 mil. domácností, čiže bude pokrývať zhruba 7 % dopytu po elektrine v Británii. S garanciou ceny, ktorá je dvojnásobne vyššia v porovnaní s terajšími veľkoobchodnými cenami, nesúhlasilo Rakúsko. Podľa Viedne to je v rozpore so snahou Európskej únie o podporu energií z obnoviteľných zdrojov. Vlani v októbri však Európska únia súhlasila s tým, že Londýn bude garantovať cenu elektriny z novej jadrovej elektrárne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?