Bridlicový plyn je na Slovensku zatiaľ v plienkach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Dovoz plynu z bridlíc na Slovensko by mal podľa energetických odborníkov priniesť viacero výhod. Klesli by ceny plynu a zvýšil by sa tlak na konkurencieschopnosť.

Európa o bridlicovom plyne zatiaľ viac rozpráva, ako ho reálne využíva. Slovensko nie je výnimkou. Čo sa týka reálneho využitia plynu z bridlíc, na Slovensku sme na úplnom začiatku. Podľa vedúceho útvaru energetického práva, regulácie a verejných záležitostí zo Slovenského plynárenského priemyslu Henricha Krejčího, v súčasnosti nie sú na Slovensku zmapované zdroje bridlicového plynu, ako ani vyhodnotený vplyv jeho prípadnej ťažby na životné prostredie. O ťažbe bridlicového plynu v EÚ, prípadne jeho dovoze z USA, sa hovorilo na štvrtom sektorovom stretnutí odborníkov, ktoré sa uskutočnilo ako súčasť prvej fázy projektu TTIP – Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií: Jedinečná príležitosť na rast firiem na Slovensku. Projekt realizuje Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Veľvyslanectvom USA na Slovensku.

Dovoz bridlicového plynu z Ameriky

V súčasnosti sa pre Slovensko javí iba jediná možnosť, ako sa dostať k bridlicovému plynu. Ide o jeho plánovaný dovoz z USA. „Pokiaľ ide o dovoz bridlicového plynu z USA na Slovensko, akýkoľvek pozitívny prínos je založený na tom, akým spôsobom ho dostaneme cez Atlantik a ďalej do vnútrozemia,“ doplnil zástupca spoločnosť RWE Slovensko Kristián Takáč. Slovensko však musí pre využívanie dovezeného amerického bridlicového plynu zlepšiť plynové prepojenia. Dovoz plynu z bridlíc na Slovensko by mal podľa energetických odborníkov priniesť viacero výhod. Klesli by ceny plynu a zvýšil by sa tlak na konkurencieschopnosť. Lokálni dodávateľa by tak museli zmeniť ponuku pre odberateľov, aby sa udržali na trhu. „Americký bridlicový plyn je pre európsky priemysel veľkou výzvou,“ povedala ekonomická radkyňa zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková,.

Musia nastať zmeny

Dovoz bridlicového plynu z USA do Európskej únie však brzdí súčasná platná legislatíva. Podľa nej môžu Američania vyvážať energetické zdroje len do krajín, s ktorými majú uzatvorené dohody o voľnom obchode. Únia už začala s USA rokovania o budúcom obchodnom a investičnom partnerstve. „Európska komisia záujem o uvoľnenie reštrikcií pri dovoze bridlicového plynu z USA, k čomu by mohla prispieť aj dohoda o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií,“ doplnila Vašáková. Dovozom plynu z bridlíc chce Brusel jednak znížiť ceny tejto komodity, ale hlavne chce zabezpečiť väčšiu energetickú bezpečnosť v dodávkach energií, keďže všetci vieme o aktuálnej politickej situácii na Ukrajine.

Problémom je životné prostredie

Ťažba bridlicového plynu zatiaľ so sebou nesie veľké negatívne vplyvy na životné prostredie. Preto Európa váha s jeho ťažbou na svojom kontinente aj keď podľa odhadov má zásoby tejto komodity v objeme 16 biliónov metrov kubických. „Európska komisia vzhľadom na zvyšovanie konkurencieschopnosti a vyššiu bezpečnosť dodávok neodmieta žiaden zdroj energie, vrátane bridlicového plynu. Samozrejmým predpokladom je dodržanie príslušných environmentálnych štandardov najmä v oblasti ochrany vôd,“ konštatovala Vašáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRWE Gas SlovenskoSPP Slovenský plynárenský priemysel