Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia OZE
Ilustračné foto RWE
25. mája 2017 14:38 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Bratislavský región už nemá taký záujem o dotácie na malé OZE

V desiatom kole SIEA vydala 490 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Slovenské domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja nemajú taký záujem o príspevky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) ako domácnosti zo zvyšku Slovenska. Desiate kolo projektu Zelená domácnostiam totiž trvalo celých 24 hodín, pričom sa nevyčerpala ani vyčlenená suma. Predchádzajúce kolá prideľovania poukážok sa pritom skončili po vyčerpaní prostriedkov do niekoľkých minút.

„Záujem o príspevky neprekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku 1,2 milióna eur a kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami uzatvorené po 24 hodinách od spustenia,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Desiate kolo

V desiatom kole nakoniec agentúra vydala 490 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji. Príspevky v celkovej hodnote 1,091 milióna eur získali domácnosti na 244 slnečných kolektorov, 241 tepelných čerpadiel a päť kotlov na biomasu. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace.

Bratislavský región až v budúcom roku

Nevyužitá časť podpory vyčlenenej na desiate kolo spolu s ďalšími zostávajúcimi prostriedkami aktuálne v predpokladanej výške približne 400 tisíc eur bude uvoľnená na poukážky k zariadeniam na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji v roku 2018. „V prebiehajúcom projekte Zelená domácnostiam a ani v jeho pripravovanom pokračovaní nebudú už viac k dispozícii ďalšie prostriedky pre tento región,“ dodal Jurikovič.

Výška celkovej vyčlenenej sumy pre Bratislavský samosprávny kraj je od začiatku projektu presne limitovaná. „Dôvodom stanovenia konkrétnej sumy v Operačnom programe Kvalita životného prostredia je, že tento kraj patrí medzi viac rozvinuté regióny a platia v ňom iné podmienky pri určovaní miery európskej podpory,“ vysvetlil Jurikovič.

Vyplatili 14 miliónov

Z projektu Zelená domácnostiam s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako 6 200 poukážok za takmer 14 miliónov eur. Ďalšie poukážky v hodnote 6 miliónov eur už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame