Bratislavský kogeneračný zdroj dodal 45 tis. MWh elektriny

5. mája 2013 0:00

Bratislavský kogeneračný zdroj West dodal od augusta minulého roka do marca tohto roka do distribučnej siete takmer 45 tisíc megawatthodín (MWh) elektrickej energie. Energetický zdroj taktiež Bratislavčanom dodal v sledovanom období viac ako 40 tisíc megawatthodín tepelnej energie. „Mesačne teda dodávame v priemere 5,6 tisíc megawatthodín elektrickej energie a 5 tisíc megawatthodín tepelnej energie,“ informoval generálny riaditeľ spoločnosti Prvá rozvojová spoločnosť, a.s. Anton Bielik.

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA

Kogeneračný zdroj Bratislava West sa podieľa na dodávke tepla do lokality Bratislava západ: Karlova Ves, Dúbravka a Mlynská dolina. Elektrickú energiu dodáva do distribučnej siete. Bratislavský kogeneračný zdroj má inštalovaný výkon zhruba deväť megawattov. Vďaka modernej technológii dokáže tento zdroj oproti klasickým zdrojom výroby elektriny a tepla ušetriť ročne tri milióny metrov kubických zemného plynu. „Podľa európskej smernice by mali nové zdroje tepla, akým je aj náš energetický kogeneračný zdroj, dosahovať úsporu primárnej energie v porovnaní so staršími zdrojmi minimálne 10 %. Vďaka použitiu modernej technológie kogenerácie predstavovala úspora bratislavskej jednotky v minulom roku 17,15 %,“ konštatoval Bielik.

Prvá rozvojová spoločnosť vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2007. Akcionármi v spoločnosti sú firmy Eco-steam, a.s. a Rozvojová spoločnosť, a.s.Čo si o tom myslíte?