Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PPC paroplyn
Bratislavský paroplyn paroplyn.sk
17. decembra 2013 10:47 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Bratislavská teplárenská nenašla spoločnú reč s Pentou

Od začiatku budúceho roka tak spoločnosť PPC Power, ktorá prevádzkuje bývalý bratislavský paroplynový cyklus, už nebude vyrábať a dodávať teplo pre východnú časť Bratislavy.

Spoločnosť PPC Power, a.s. (PPC) patriaca finančnej skupine Penta, ktorá prevádzkuje bývalý bratislavský paroplynový cyklus, sa nedohodla s Bratislavskou teplárenskou na budúcich dodávkach tepla. Od začiatku budúceho roka PPC už nebude vyrábať a dodávať teplo pre východnú časť Bratislavy. Za výrobu a dodávku tepla pre viac ako 70 tisíc obyvateľov bude tak výlučne zodpovedať štátna akciovka Bratislavská teplárenská.

„Rokovania prebiehali počas celého tohto roka. Sme presvedčení, že sme ponúkali podmienky za ktorých by naša spolupráca s Bratislavskou teplárenskou bola prínosom pre konečného spotrebiteľa. Vedenie Bratislavskej teplárenskej sa však rozhodlo samo zabezpečovať teplo pre východ Bratislavy,“ povedal generálny riaditeľ PPC Jozef Sekerka. Súčasná platná zmluva medzi spoločnosťami bola uzatvorená v auguste 2006 a jej platnosť končí posledný deň tohto roka.

Bratislavská teplárenská označila práve končiacu zmluvu s firmou PPC na dodávku tepla za nevýhodnú. Podľa hovorkyne Bratislavskej teplárenskej Jarmily Galandákovej, nevýhodnosť tohto zmluvného vzťahu spočívala hlavne vo vzťahu ku konečným spotrebiteľom, a to predovšetkým v zmluvne stanovených minimálnych množstvách odberu tepla. „Zmluva nás zaväzovala k ročnému odberu tepla vo výške 2,6 milióna gigajoulov. Vzhľadom ku klimatickým podmienkam a úsporným opatreniam spotrebiteľov sme museli platiť značné pokuty za neodber tepla, čo malo vplyv na celkovú efektívnosť a ekonomiku spoločnosti,“ dodala Galandáková.

Novo navrhované podmienky firmy PPC vraj mohli spôsobiť zvyšovanie cien tepla pre spotrebiteľov. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli zabezpečovať dodávky tepla z vlastných zdrojov a za nezmenenú cenu pre budúci rok,“ doplnila Galandáková, pričom zdôraznila, že bratislavské mestské časti Staré mesto, Nové mesto a Ružinov dostanú teplo v požadovanom množstve a kvalite, a to aj bez zmluvy s PPC.

Spoločnosť PPC Power je súčasťou holdingovej spoločnosti PPC Energy Group. Tá vznikla na konci roku 2007 a jej cieľom je zabezpečovať komplexné služby pre energetický sektor. PPC Power prevádzkuje 218-megawattový kogeneračný zdroj, bývalý paroplynový cyklus PPC. V roku 2012 dosiahol PPC Energy Group tržby 129 miliónov eur. Jediným vlastníkom celého holdingu PPC je investičná skupina Penta.

Bratislavská teplárenská v súčasnosti pokrýva trh s tepelnou energiou v hlavnom meste. Vznikla 1. novembra 2001 rozčlenením bývalého štátneho podniku Západoslovenské energetické závody Bratislava. Jediným akcionárom spoločnosti je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR. Viackrát bola táto teplárenská spoločnosť pripravená na privatizáciu. Zmenou vládnej garnitúry sa však jej predaj nakoniec neuskutočnil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame